Strona główna serwisu
Japonia o północnokoreańskiej próbie bomby wodorowej: brak zmian w poziomie radioaktywności

Japonia o północnokoreańskiej próbie bomby wodorowej: brak zmian w poziomie radioaktywności

• Japonia ogłosiła, że nie wykryła zmian w poziomie radioaktywności
• Dzień wcześniej Korea Północna ogłosiła, że przetestowała bombę wodorową
• Wstrząs po wybuchu odnotowały obserwatoria sejsmologiczne wielu krajów
Japończycy obawiają się ryzyka skażenia radioaktywnego po każdej podziemnej próbie jądrowej przeprowadzanej przez Koreę Północną, chociaż po trzech poprzednich testach nie stwierdzono wzrostu radioaktywności.

Dotychczas "nie było szczególnych zmian" w poziomie radioaktywności - podał w komunikacie japoński Urząd ds. Energii Atomowej (NRA). W próbkach powietrza zebranych przez trzy samoloty japońskich sił samoobrony, które w środę przeleciały nad krajem, nie wykryto żadnych "sztucznych radionuklidów" - dodano.

Ponadto między środowym popołudniem a czwartkowym porankiem w żadnym z 300 punktów pomiaru radioaktywności rozmieszczonych w całym kraju nie odnotowano znacznych zmian - podała NRA.


Korea Północna twierdzi, że w środę dokonała udanego testu zminiaturyzowanej bomby wodorowej. Wywołało to sceptyczne reakcje ekspertów, którzy wątpią, by Pjongjang poczynił takie postępy w swoim potencjale. Wstrząs został odnotowany przez obserwatoria sejsmologiczne wielu krajów.

Eksperci zaznaczają, że dane sejsmologiczne nie dają obrazu sytuacji, a dopiero stwierdzenie obecności radioaktywnych cząsteczek da wskazówki, czy reżim faktycznie dokonał próby bomby wodorowej, która jest potężniejsza od atomowej i mogłaby oznaczać postęp technologiczny.

Agencja Reutera przypomina, że po poprzedniej próbie nuklearnej Korei Północnej w 2013 roku stacja monitorująca w Japonii dopiero po 55 dniach wykryła radioaktywny ksenon.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (24)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
59
~fggg 2016-01-07 (13:59) 10 godzin i 21 minut temu

u nas nie mozna palic węglem,a inne kraje zatruwaja na potege

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
50
~Nick 2016-01-07 (16:37) 7 godzin i 43 minut temu

To zasługuje na kawał roku.Japonia,gdzie Fukushima zabiła kompletnie życie w Pacyfiku,zatruła nie tylko siebie ale rownież cała półkole północna.Najwieksi optymiści dają ludzkości 25 lat egzystencji na skutek tego wybuchu z 11 marca 2011,tysiące razy efekt Chernobyla.I Japończycy obawiają sie skażenia?Interesujace ile bredni opisują w WP.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
35
~lynx 2016-01-07 (14:07) 10 godzin i 13 minut temu

Okazało się, że to nie był wodór, tylko odór - choć w dużej ilości...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1