więcej

Obrzezanie kobiet - dlaczego są okrutnie okaleczane?.

Logo dostawcy  wp.pl |  aktualizacja 2012-06-20 (09:18) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 5 godzin i 8 minut temu
drukuj


Obrzezaniu poddaje się nawet kilkuletnie dziewczynki
Obrzezaniu poddaje się nawet kilkuletnie dziewczynki opinie
Nim skończycie czytać ten tekst, co najmniej jedna dziewczynka zostanie brutalnie okaleczona. Jeśli nie wykrwawi się na miejscu lub nie zeżre jej gangrena, do końca życia będzie cierpiała męki przy oddawaniu moczu, wyła z bólu przy menstruacji i nigdy nie dozna orgazmu. Dlaczego w XXI wieku dziewczynki wciąż są poddawane brutalnemu obrzezaniu?

Kobiety od zarania dziejów były dyskryminowane, wykorzystywane, upokarzane, traktowane jak ludzie drugiej kategorii. Mimo iż przez lata udało im się wywalczyć poprawę swoich warunków życia, ochronę prawną czy traktowanie na równi z "płcią brzydszą", na świecie wciąż istnieją miejsca, gdzie nie mają nic do powiedzenia. Nawet wtedy, gdy są okrutnie okaleczane - w imię religii, poczucia estetyki, tradycji czy "kalkulacji" na rynku małżeńskim.

W prawie 30 krajach wciąż przeprowadzane są "zabiegi" ekscyzji (żeńskiego obrzezania) kilku-, kilkunastoletnich dziewczynek, które nie mają nic wspólnego z tradycyjnym obrzezaniem mężczyzn w islamie czy judaizmie. Zabiegi w cudzysłowie, bo co to za operacja, jeśli jest robiona zużytą żyletką, kawałkiem szkła czy nawet zębami, a dziewczynka - o ile się nie wykrwawi lub nie wykończy jej gangrena - do końca życia jest okaleczona, skazana na ból, upokorzona?

Obrzezanie kobiet to odrażająca zbrodnia. Każdy, kto podejmuje się takiego zabiegu, powinien być karany z całą surowością prawa. Lynne Featherstone, brytyjska minister ds. równości
Co gorsza, to kobiety wyrządzają tę krzywdę swoim córkom, wnuczkom, sąsiadkom, rodaczkom. Mężczyźni nie mają prawa nawet z nimi o tym rozmawiać. Zarządzają tylko: "już czas". Wtedy znachorki łapią, co mają ostrego pod ręką i dokonują rzezi. Waris Dirie, pochodząca z Somalii światowej sławy modelka i ambasadorka Fundacji Ludnościowej ONZ, wprost nazywa je "morderczyniami".

"Znachorka splunęła na żyletkę"

"Popatrzyłam między nogi i zobaczyłam, jak znachorka szykuje się do roboty. (…) Patrząc na mnie tępym wzrokiem, sięgnęła do torby zrobionej z kawałka starego sukna. Śledziłam jej ruchy, bo bardzo byłam ciekawa, czym będzie mnie ciąć. Spodziewałam się jakiegoś wielkiego noża, ale ona wyciągnęła mały płócienny woreczek, wyłowiła z niego złamaną żyletkę i zaczęła ją dokładnie oglądać. (…) Znachorka splunęła na żyletkę i zaczęła ją wycierać o suknię. W tym momencie zrobiło mi się ciemno przed oczami - to matka przesłoniła mi je szarfą. A potem dowiedziałam się, jak to jest, gdy ci wycinają część ciała. Słyszałam odgłosy tępego narzędzia rżnącego w tę i nazad moją własną skórę". Waris Dirie*

Ekscyzja znana i praktykowana jest od czterech tysięcy lat. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie żyje obecnie około 140 milionów kobiet, które zostały poddane zabiegowi, a prawie dwie trzecie z nich (92 miliony) mieszka w Afryce. Prym wiodą Indonezja (97 proc. dziewczynek jest poddawanych obrzezaniu), Egipt, Somalia, Mali (po 90 proc.), Sierra Leone, Burkina Faso, Sudan, Etiopia , Erytrea (po 70-90 proc.) Republika Środkowoafrykańska, Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej (50-70 proc.).

Czytaj również: Tam co 75 sekund zostaje zgwałcona kobieta.

Obrzezanie kobiece ma kilka odmian, a właściwie stopni okaleczenia: "sunnę", klitoridektomię i infabulację. "Sunna" to zabieg najprostszy, polegający na odcięciu żołędzia łechtaczki. Bardziej okrutna jest klitoridektomia, czyli usunięcie łechtaczki i warg sromowych mniejszych. Najbardziej zaś - infibulacja, zwana też obrzezaniem faraońskim. To klitoridektomia w wersji "rozszerzonej" o wycięcie prawie całych warg sromowych i zaszycie rany nićmi lub kolcami akacji. Pozostaje więc jedynie niewielki otwór, którym kropelka po kropelce wycieka mocz i krew menstruacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje jeszcze czwarty rodzaj okaleczenia: "wszystkie pozostałe szkodliwe procedury, którym poddawane są kobiece genitalia, w celach innych niż medyczne, na przykład nakłuwanie, przekłuwanie, nacinanie, skrobanie i przypalanie narządów płciowych".

Warisi Dirie, tak jak zdecydowana większość jej rodaczek, została poddana obrzezaniu faraońskiemu. Miała wtedy pięć lat. W Egipcie czy Somalii większość dziewczynek, które są w ten sposób okaleczane jest w wieku pięciu do czternastu lat. W Burkina Faso, Kenii czy Mali bywa, że obrzezanie jest wykonywane jeszcze wcześniej, a w Jemenie 75 proc. dziewczynek jest poddawanych zabiegowi we wczesnym niemowlęctwie.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 14 70%
nie 6 30%

Przeczytaj też

22-latka z Jordanii zadźgana przez brata - kolejne zabójstwo honorowe?

dodane 2012-08-04 (12:00) 2 lata 4 miesiące 14 dni 2 godziny i 26 minut temu

Niemieccy posłowie chcą ustawy dopuszczającej obrzezanie

dodane 2012-07-19 (15:05) 2 lata 4 miesiące 28 dni 23 godziny i 21 minut temu

Żydzi obrzuceni wyzwiskami i wyrzuceni z krakowskiej restauracji przez kelnerów?

dodane 2012-07-09 (14:50) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 23 godziny i 36 minut temu

Posłowie poddali się obrzezaniu w ramach walki z AIDS

dodane 2012-06-23 (09:44) 2 lata 5 miesięcy 25 dni 4 godziny i 42 minuty temu

W innych serwisach

Wojny, konflikty, zamachy

Kiedy świat płonie, najwięcej informacji znajdziesz w nowym serwisie Konflikty.wp.pl


Opinie (401)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

293
38
fiva11 2012-06-18 (08:34) 2 lata 6 miesięcy 5 godzin i 52 minuty temu

koszmar! czemu świat w takich chwilach nie interweniuje?? dlatego że chodzi tylko, albo aż o kobiety?????

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

137
15
~viola 2012-06-19 (23:27) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 14 godzin i 59 minut temu

oglądalam jakiś czas temu reportarz na ten temat , łzy płynely ciurkiem , jestem matką 3latki-zabiłabm gdyby ktoś próbował skrzywdzić moją córke a one spokojnie patrzą i trzymaja dziecko gdy wyje z bolu - jak matka może na to pozwalać to chore

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

115
5
~men 2012-06-19 (23:20) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 6 minut temu

do wszystkich fanatyków religijnych skoro bóg (obojętnie który) stworzył właśnie taką waginę to k...wa tak ma być. nie przyszło wam do tych tępych głów, że będziecie się smażyć w ogniach piekielnych za to iż ośmielacie się poprawiać jego najdoskonalszą doskonałość dzieło całkowicie skończone - bo gdyby chciał innej waginy to by sobie taką zrobił hołoto

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

152
49
~Edmund 2012-06-19 (23:26) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 1 minutę temu

wszystkie te okrucieństwa i debilizmy łączy jedno.... religia.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

96
7
~mama 2012-06-20 (00:31) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 13 godzin i 55 minut temu

Przecież tutaj chodzi o kilkuletnie dzieci !!! Aż się płakać chce z żalu i wyć z bezsilności.Jak można taką krzywdę wyrządzić dziecku,tylko dlatego,że urodziła się dziewczynką...

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

80
13
~GOSIA 2012-06-19 (23:59) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 14 godzin i 27 minut temu

Matki, ciotki, córki i znachorki to wszystko kobiety. Nic się nie zmieni jeśli tzw "płeć brzydka" nie będzie dążyć do zmian. Te kraje, religie grupy są zdominowane przez mężczyzn. Jest popyt, jest podaż. To facetów trza edukować.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

71
7
~kotek 2012-06-19 (22:39) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 47 minut temu

Dlaczego u licha gdy pojawiają się artykuły o ładnych aczkolwiek głupiutkich kobietkach to w 'komentatorni' wrze, a gdy piszą o poważnym problemie następuje cisza? Czy my nie mamy nic mądrego do powiedzenia? Pewnie, po co? Przecież Wasze żony i córki są ,kompletne,... Co nas obchodzą starodawne obrzędy... Co nas obchodzi to, że ludzie są okaleczani? To straszna prawda o nas. Wolimy plotkować niż wzniecić pożar i nagłośnić problem tak wielu kobiet. Żal mi tych dzieci, ich matek, babć, prababć, itd. Obyście znalazły sposób na przerwanie tego procederu.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

65
10
~Kocur 2012-06-20 (11:47) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 2 godziny i 39 minut temu

Nie rozumiem co wy tu wyjeżdżacie na religię. Przecież z tekstu jasno wynika, że robi się to z chęci zysku - ziemia i stada za dziewicę, a nie dla jakiś bożych przykazań. Przenieście się na inne fora. Nota bene jak was czytam rzekomi ateiści to ziejecie gorszym fanatyzmem niż wyznawcy jakiegokolwiek boga.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

60
12
~znachor 2012-06-20 (11:52) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 2 godziny i 34 minuty temu

Matka własne córce gotuje taki los jak premier własnemu narodowi!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

48
2
~japonia 2012-06-21 (22:14) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 16 godzin i 12 minut temu

w japonii krepowano kobietom stopy, w indiach były palone na stosie razem ze zmarłym mezem, kazdy zwyczaj zaniknie tylko trzeba uświadamiac ludzi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

62
18
~ania 2012-06-21 (13:38) 2 lata 5 miesięcy 27 dni i 48 minut temu

kobiety które robią to swoim córką nie powinny nigdy nyc nazywane matkami :(

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

46
2
~Regulamin 2012-06-21 (13:26) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Nie bądźcie śmieszni! Porównujecie niewielkie obcięcie skórki u mężczyzn z potwornym okaleczaniem kobiet? Byłoby to samo tylko w jednym wypadku - gdyby mężczyznom obcinać tuż przy jądrach i zaszywać otwór, tak aby żaden wzwód nie był możliwy (bo nic tam już nie pozostało) i aby każda kropla moczu wydostająca się przez minimalny otworek w zabliźnionej płaszczyźnie nad jajkami sprawiała im ból do końca życia. A po kilku latach, kiedy powinni zostać ojcami - niech żona rozcina im tę zaskorupiałą bliznę kuchennym nożem bez znieczulenia i wygrzebie łyżeczką "materiał genetyczny"... Teraz widzicie różnicę? To co robią tym kobietom nie ma nic wspólnego z zabiegiem "dla zdrowia" stosowanym przez kultury pustynne. To przestępstwo, trwałe okaleczenie, skazanie na wieloletnie tortury bólu, albo infekcję i agonię po zabiegu lub śmierć podczas porodu.

odpowiedz

42
0
~Kulka 2012-06-21 (10:24) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 4 godziny i 2 minuty temu

Mogli ci historyczni muzułmanie nie islamizować czarnej Afryki i mogli europejscy kolonizatorzy ich nie kolonizować. Teraz w efekcie 1. tylko przynoszą wstyd islamowi reszcie muzułmanów poprzez dołączanie do tej religii swoich lokalnych, archaicznych, brutalnych rytuałów i 2. przyjeżdżają masowo do Europy...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

50
8
~naja naja 2012-06-19 (22:36) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 50 minut temu

Widocznie tak musi być. One same nie chcą zmian. Jeżeli matka własnej córce zadaje taki ból i skazuje na prawdopodobną śmierć to znaczy, że jest pozbawiona uczuć. Jeżeli jest pozbawiona uczuć , właśnie matka to czy możemy tych ludzi nazywać jeszcze ludźmi?? Jeżeli w Europie kobietą udało się wywalczyć prawa , mimo, że były obywatelami drugiej kategorii (na szczęście bez obrzezania) , to gdyby te Afrykanki czy arabki również się zrzeszyły mogły by zapobiec dalszej egzekucji młodych dziewczynek. Ale do takiego działania trzeba mieć odwagę bo bez rozlewu krwi raczej by się to nie powiodło. Najgorsze jest to , że ten proceder nie dotyczy tylko ludzi ubogich i niedokształconych, ale również obejmuje wyższe klasy. Współczuje im i ciesze się że mieszkam w Polsce!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

50
10
~Ahmed 2012-06-19 (23:15) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 11 minut temu

Jak to się mówi : "Islam to religia pokoju. Jeżeli tak nie twierdzisz, to zabijemy ciebię i twoją rodzinę."

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

39
1
~aaaa 2012-06-20 (12:58) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 28 minut temu

serce się kraje jak się czyta o takich rzeczach. Jednak człowiek to jest największy potwór - niszczy przyrodę, zabija biedne zwierzęta, a nawet drugiemu, bezbronnemu człowiekowi jest w stanie wyrządzić krzywdę, a to wszystko dla korzyści materialnych. I tutaj już nawet nie chodzi o religię, bo jak pisało w tym artykule w Koranie nie ma mowy by Allah obrzeżał swoje córki. Ta "tradycja" i "mylne" odczytywanie świętych ksiąg zostały zapoczątkowane w konkretnym celu i tyle

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

49
11
~Nick'a 2012-06-20 (00:05) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 14 godzin i 21 minut temu

Dawno temu przeczytałam " Kwiat pustyni", od tego momentu Waris Dirie stała się dla mnie kobietą, którą podziwiam i szanuję za to, że otworzyła mi oczy na to co robią z małymi dziewczynkami w Somalii i tym podobnych krajach. Wtedy nie miałam jeszcze własnych dzieci. W 2009 roku nakręcono ekranizację książki Waris. Choć rzadko wzruszam się do łez na filmach, po jej obejrzeniu przytuliłam w nocy moje dwie córeczki i przeryczałam pół nocy płacząc nad losem tych malutkich kruszynek pozostawianych na kilka nocy po takiej rzezi na pustyni, często umierających w okrutnych mękach. A my kupujemy jakieś głupie czytadła i przeżywamy kolejną kieckę jakiejś gwiazdki, bo dla pismaków taki temat jak powyżej to za dużo zachodu, a za mała kasa do zarobienia...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

44
7
~Parna 2012-06-21 (21:59) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 16 godzin i 27 minut temu

Do ~kalecine1: Pozwól, że cię sparafrazuje. Wiem, że hinduski zwyczaj palenia wdów na stosie to barbarzyństwo, ale skoro wciąż pokutuje w niektórych wsiach i nie udało się tego wykorzenić, to może pomóc zrealizować takie zabiegi w warunkach pozwalających na mniejszą traumę, na przykład upijać przed śmiercią te wdowy do nieprzytomności? Tego rodzaju właśnie skandaliczną bzdurę napisałaś! Jedź tam sobie sama i wytnij brudną żyletką co chcesz, czy wargi czy cycki, skoro to tylko taka "rzeczowa konstatacja". Zbrodnia jest zbrodnią. To trzeba zwalczać, a nie popierać, tylko dlatego, że mieszkasz daleko i akurat ciebie to nie dotknęło.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

87
50
~asas 2012-06-19 (23:19) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 7 minut temu

a dlaczego my ludzie z rozwinietych krajow nies skolonizujemy tej dziczy ?? i nie nauczymy ich ze tego sie robi!!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

43
7
~luluś 2012-06-19 (22:34) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 15 godzin i 52 minuty temu

gdybym był ojcem córki, której ręka tej "znachorki", zrobiła, co zrobiła, odciąlbym jej, tej "znachorce", równie, równo te ręce przy ramionach

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 4 godziny i 2 minuty temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 4 godziny i 21 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 4 godziny i 31 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 2 godziny i 26 minut temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 1 godzinę i 56 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 27708