Strona główna serwisu
Zenon Kubiak

Zenon Kubiak

Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent

Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent

• W 2013 r. na stadionie w Poznaniu kibice wywiesili transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem"
• Zdarzenie wywołało międzynarodowy skandal
• Po ponad dwóch latach czterech kibiców Lecha zostało za to skazanych na prace społeczne i zakaz stadionowy
8 sierpnia 2013 r. na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu odbył się mecz miejscowego Lecha z litewskim Żalgirisem Wilno w ramach eliminacji Ligi Europejskiej. W pewnym momencie kibice Kolejorza wywiesili na II trybunie wielki transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem", który wisiał przez kilkanaście minut.

Sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu, a oświadczenie potępiające incydent wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Poznańska prokuratura, która wszczęła w tej sprawie śledztwo, ustaliła, że za przygotowanie, wniesienie i rozwieszenie transparentu odpowiada w sumie grupa kilkunastu osób. We wrześniu 2014 r. zarzuty przedstawiono jednak tylko czterem.


- Materiał dowodowy zebrany w toku śledztwa uzasadnił oskarżenie Michała N., Agnieszki K., Patryka B. i Tomasza D., którzy brali udział w przygotowaniu i rozwieszeniu na stadionie transparentu, o popełnienie przestępstwa z art. 257 k.k. tj. publicznego znieważenia obywateli Republiki Litewskiej z powodu ich przynależności narodowej - wyjaśniała wówczas Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.

Podejrzanym groziły nawet trzy lata więzienia. 7 stycznia sąd wymierzył im jednak znacznie łagodniejsze kary - wszyscy zostali skazani na rok prac społecznych. Każdego miesiąca muszą przepracować po 30 godzin. Poza tym całą czwórkę objęto też dwuletnim zakazem stadionowym. W tym czasie nie mogą wejść na jakikolwiek mecz, a także inną imprezę masową.

Obrońca skazanych już zapowiedział złożenie apelacji, ponieważ kibice w ogóle nie przyznają się do winy i oczekują uniewinnienia.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (51)
Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
248
~observer 2016-01-08 (10:40) 19 godzin i 1 minutę temu

Górna granica kary to 3 lata więzienia za slowo "cham"? W Wilnie niszczy sie polską kulturę i dyskryminuje rodakow . Zero sankcji dla Litwinów a tu wyroki za transparent, który jest reakcja na zmudzinski, zle pojęty nacjonalizm? Komedia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
146
~Nemo 2016-01-08 (09:37) 20 godzin i 4 minuty temu

Prokuratura i sądy nie mają się już czym zajmować? Co ta polityczna poprawność robi z ludzi. A swoją drogą transparent był słaby i prostacki. Ja bym zapodał na przykład coś w stylu: Litwinem był Kościuszko, Litwinem był Mickiewicz, Litwinem był Piłsudski, więc kim Wy jesteście? Myślę, że bardziej by tych de facto Żmudzinów nie Litwinów zabolało.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
126
~oko 2016-01-08 (10:28) 19 godzin i 13 minut temu

teraz to juz kichniecie moze zdrowych obrazic rasistowsko. niektorym po prostu odbija od poprawnosci politycznej i tylko to jest zalosne, ze sa w sadownictwie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
51
~sędzia 2016-01-08 (20:44) 8 godzin i 57 minut temu

Transparent był jedynie odpowiedzią na chamskie potraktowanie Polaków (nie tylko kiboli, ale i zwykłych uczestników meczu z Polski) w pierwszym meczu odbywającym się na Litwie. Trzeba o tym pamiętać!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
43
~Paweł 2016-01-08 (12:54) 16 godzin i 47 minut temu

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Litwini nas nienawidzą, kasują polskie napisy u siebie, dyskryminują nas u siebie, to Lechici im odpłacili.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
31
~RobG56 2016-01-08 (15:57) 13 godzin i 44 minut temu

To rzeczywiście ciekawe wydarzenie. Szkoda jednak że sąd nie zajął się decydentami,którzy poprzez znieczulicę i świadome zaniechania dla rasistowskich działał Litwy wobec litewskiej Polonii, doprowadzili do tego wystąpienia czterech młodych Polaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
30
~WAGA 2016-01-08 (18:02) 11 godzin i 39 minut temu

Kto straszy i terroryzuje Polaków ten musi spotkać się z karą! Litwa to na wskroś żydowski kraj! W Wilnie niszczy sie polską kulturę i dyskryminuje rodakow . Zero sankcji dla Litwinów a tu wyroki za transparent, który jest reakcją na zmudziński, źle pojęty nacjonalizm? Komedia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
29
~Andzej 11 2016-01-08 (12:56) 16 godzin i 45 minut temu

a litwini za rozwalenie Polskich aut hacają sobie wolno po Litwie heh co za skandal że naszych za wywieszenie hasła no które no w jednym stopniu obraża a w drugim no nie wiem ale mniejsza z tym oni ci Litwini rozwalali auta kibicom Lecha Poznań ! i PS : nie jestem ani za Lechem ani za Legią ani za żadnym klubem na świecie ale czasem lubię oglądać i piłkę nożną

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
29
~arecki 2016-01-08 (11:46) 17 godzin i 55 minut temu

A gdzie jest prokuratura i sądy gdy Polscy na Litwie są szykanowani.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~smigol 2016-01-08 (17:55) 11 godzin i 46 minut temu

Gdyby grupowo molestowali i gwalcili kobiety to nikt by nawet nic nie wiedział.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
25
~Karol 1952 2016-01-08 (13:09) 16 godzin i 32 minut temu

No cóż - w tym kraju obowiązuje jak w PRLZ-u poprawność polityczna !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
23
~needle 2016-01-08 (13:44) 15 godzin i 57 minut temu

Nie przepadam za kibolami, zresztą nikt w miarę normalny nie przepada. Bardziej skupiają się na obrażaniu innych drużyn oraz ich kibiców niż na dopingowaniu swojej Ci poznańscy są w czubie "chamowatości" i trudno się z nimi identyfikować jednakże muszę ich bronić Nie wiem jak można skazać kogoś za podaną treść

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~asx 2016-01-08 (13:39) 16 godzin i 2 minuty temu

No i prawidłowo zrobili.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~sdfe 2016-01-08 (22:18) 7 godzin i 23 minut temu

a ja chlopaki wam dziekuje -- Pozdarwiam zycze milego likendu...PS wole was i wasze wybryki niz wysadzanie i kałachi w pizzerni

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
14
~Nico 2016-01-09 (08:12) 21 godzin i 29 minut temu

Trochę to smutne ze jakis kraik moze pluc na nasze wartosci, ale jak my się odplacimy to najlepiej swojego ukamieniowac.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~erni 2016-01-08 (13:14) 16 godzin i 27 minut temu

Do ~do Nemo. Jesteś w wielkim szoku a nie napisałeś dlaczego. Taki nagły szok może być objawem psychozy. Chyba że co gorsze jesteś zdrowy ale piszesz tak bo jesteś niemieckim sługusem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~ania 2016-01-09 (21:58) 7 godzin i 43 minut temu

KOD=Komitet Obalenie Demokracji. Jakiez to wolne media byly za rzadow mafii? Przeciez ryzy pozwalnial z TVP wszystkich i wprowadzi mafie do zarzadu . Gdzie mielismyreferendum , ktorego mamagali sie ludzie w paru sprawa istotnych dla Narodu.? Precz ze zfdrajcami z KODu!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~Polak 2016-01-09 (21:01) 8 godzin i 40 minut temu

Policja niemiecka umie bić tylko własne kobiet , a jest bezbronna wobec byczków z Azji i Afryki.

odpowiedz