więcej

Polacy lubią Niemców - Niemcy Polaków nie bardzo.

IAR |  dodane 2009-04-08 (11:07) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 17 godzin i 36 minut temu
drukuj

Wizerunek Niemców w Polsce poprawia się, natomiast Niemcy gorzej oceniają Polaków. Oba narody zgodnie twierdzą, że wzajemne stosunki między krajami są gorsze niż kilka lat temu. Takie wyniki przyniosły badania Instytutu Spraw Publicznych, których wyniki przedstawiono w Berlinie. 22 kwietnia zostaną również zaprezentowane w Warszawie.

W Niemczech spada liczba osób, które chętnie widziałyby Polaka jako przyjaciela, szefa lub członka rodziny. W Polsce akceptacja dla Niemców w podobnych dziedzinach rośnie lub utrzymuje się na poziomie poprzednich badań przeprowadzonych w latach 2005 - 2006. 23% Niemców deklaruje, że odczuwa do Polaków sympatię, co piąty niechęć, a prawie 60% stosunek neutralny.

29% Polaków lubi Niemców, 27 żywi do nich niechęć, a 44% - uczucia pośrednie. Te ostatnie coraz bardziej dominują we wzajemnych stosunkach Polaków i Niemców.

Według Polaków i Niemców, relacje między obu krajami w ostatnim czasie pogorszyły się. Zdaniem ekspertów, stało się tak przede wszystkim w czasie rządów źle postrzeganych w Niemczech braci Kaczyńskich. Ponadto, jak mówi szefowa Instytutu Spraw Publicznych Lena Kolarska-Bobińska, coraz częściej można zauważyć różnicę interesów między Polską a Niemcami. Jej zdaniem, po okresie "lukrowania" wzajemnych stosunków, a później eskalacji napięć, mamy teraz do czynienia z realizmem między obu krajami.

Zarówno Polacy, jak i Niemcy boją się odrodzenia tendencji imperialistycznych w Rosji. Oba narody inaczej natomiast widzą przyczyny upadku komunizmu. Dla większości Polaków decydujące znaczenie miały niewydolność socjalistycznej gospodarki, pierestrojka w ZSRR, a także działalność "Solidarności" i papieża Jana Pawła II. Zaledwie znikomy procent Niemców dostrzega udział "Solidarności" i polskiego papieża w obaleniu komunizmu.

(ula, kab)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 50%
nie 1 50%

Przeczytaj też

Polacy będą uczyć Niemców?

dodane 2009-07-21 (00:45) 5 lat 4 miesiące 29 dni 3 godziny i 58 minut temu

MSZ: artykuł w "Der Spiegel" o Holokauście dobry dla IPN

aktualizacja 2009-05-20 (15:00) 5 lat 6 miesięcy 29 dni 13 godzin i 43 minuty temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Dlaczego Polacy są tacy smutni?

polonia.wp.pl

Informacji na temat życia Polaków za granicą szukaj w serwisie - polonia.wp.pl


Opinie (40)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~zey 2013-01-26 (22:07) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 6 godzin i 36 minut temu

Dlaczego są tylko artykuły z tytułem "Niemcy nie lubią Polaków", a dlaczego niema tytułów takich jak "Polacy nie lubią Niemców", bo ja na przykład NIENAWIDZĘ SZWABÓW z CAŁEGO SERCA MEGO!!!!

odpowiedz

5
0
~Borysław IV. 2009-04-08 (12:31) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 12 minut temu

Patriotyzm.
nienawidzę Niemców i myślę że żaden Polak nie powinien mieć uczucia sympatii dla hitlerowców ... nie dość że są bogatszym krajem to jeszcze się panoszą na Polskich ziemiach dla których nasi pradziadkowie stracili głowy, abyśmy mogli żyć wolnością na ojczystej ziemi o barwie bieli i czerwieni ... symbol czystości przelany krwią ... dlatego od zawsze miałem chęć stania na czele ,,powstania" służącego dalszego przesunięcia granicy Polski z Niemcami dalej na zachód ... bliżej Berlina ... tak czy tak moja NIENAWIŚĆ DO NIEMCÓW to rzecz całkiem dla mnie historyczno-naturalna ... pozdrowienia dla szlachty żyjącej dalej w 2009 roku i dla prawdziwej patriotycznej Polskiej krwi która ma dalej chęci niszczenia faszystowskich Niemców.

odpowiedz

5
0
~mcr 2009-04-08 (11:51) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 52 minuty temu

polacy lubą niemców?
jacy polacy??? badania na śląsku robione czy co? tysiąc lat przyjaźni polsko-niemieckiej nie może tak łatwo pójść w zapomnienie. DOMAGAM SIĘ ZWROTU HISTORYCZNEJ SŁOWIAŃSKIEJ ZIEMI - od łaby do odry!

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

4
0
~soperes 2009-04-08 (14:00) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 14 godzin i 43 minuty temu

mozna
lubic tylko tych ktorzy lubia nas. Wiec jesli jakis Polak mowi ze lubi Niemca , ktory go nie lubi, to jest pajacem.

odpowiedz

4
1
~nieprawda 2009-07-21 (08:20) 5 lat 4 miesiące 28 dni 20 godzin i 23 minuty temu

to nie ejst zgodne z rpawda
Niewiem kto robi te badania ale nie sa one zgodne z prawda te narody nigdy sie nie bada lubily z wielu powodow i nie ma co bzdur wypisywac na ten temat

odpowiedz

3
0
~zbychu 2009-05-26 (12:56) 5 lat 6 miesięcy 23 dni 15 godzin i 47 minut temu

miłość polsko=niemiecka
niemców to ja nie lubię,ale niemki = no jaaa!!!!

odpowiedz

3
0
dod 2009-04-09 (12:01) 5 lat 8 miesięcy 10 dni 16 godzin i 42 minuty temu

myślałem że prima aprilis już był
a tu że Polacy lubią Niemców?! :D buhahahahaa doooobre

odpowiedz

3
0
~lala 2009-04-08 (21:27) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 7 godzin i 16 minut temu

polacy nienawidza Niemcow!
Niemcy to grube swinie w merolach, sa glupi, zadufani w sobie, zabijali naszych dziadkow zachowywali sie gorzej jak zwierzeta a my mamy ich lubic?Nie trawie ich jezeyka, jak go slucham to mnie skreca.Nienawidze Niemcow

odpowiedz

3
0
~harlan 2009-04-08 (12:34) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 9 minut temu

Alles Gute zu Ostern Freunde !!!
Ich kenne sehr viele Polen in Deutschland. Und ich liebe Polen. Die besten Menschen der Welt. Alles Gute zu Ostern Freunde !!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~slaw 2009-04-08 (12:19) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 24 minuty temu

POLACY LUBIĄ NIEMCÓW?
Aż zaplułem monitor za śmiechu.Każdego kogo znam to nikt nie lubi tej nacji.Co za i...a napisał takie bzdury?

odpowiedz

5
3
~rulko 2009-05-20 (15:09) 5 lat 6 miesięcy 29 dni 13 godzin i 34 minuty temu

"Jak swiat swiatem - Niemiec
Polakowi nie będzie bratem". Zawsze bylem wychowywany w atmosferze - i w rodzinie, że największymi wrogami Polaków są: 1.Niemcy, 2.Ukraińcy, 3. Żydzi. Przyjaciółmi zaś: 1. Serbowie, 2. Włosi, 3.Węgrzy ("Polak - Węgier dwa bratanki..."). Fakt, że nie powinniśmy tej wrogości podsycać - lecz pragmatycznie korzystać z sąsiedztwa, bo zawsze "Zgoda buduje - niezgoda - rujnuje".

odpowiedz

2
0
~depedro 2009-04-08 (12:18) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 25 minut temu

szkopy!
oddajta cośta zabrali!! parszywy pomiot!

odpowiedz

2
0
matylda 2009-04-08 (11:44) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 59 minut temu

musi
dużo czasu upłynąć zanim zapomnimy o naszych animozjach historycznych !!

odpowiedz

1
0
~elka 2009-04-17 (17:15) 5 lat 8 miesięcy 2 dni 11 godzin i 28 minut temu

ale mi duuuubel wyszedł;)
j/w

odpowiedz

1
0
~soperes 2009-04-08 (14:00) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 14 godzin i 43 minuty temu

mozna
lubic tylko tych ktorzy lubia nas. Wiec jesli jakis Polak mowi ze lubi Niemca , ktory go nie lubi, to jest pajacem.

odpowiedz

1
0
~normalny 2009-04-08 (13:21) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Polacy to polityczne geje!
Damy się wydy...ać za ojro i układy.

odpowiedz

1
0
~slaw 2009-04-08 (12:18) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 16 godzin i 25 minut temu

POLACY LUBIĄ NIEMCÓW?
Aż zaplułem monitor za śmiechu.Każdego kogo znam to nikt nie lubi tej nacji.

odpowiedz

3
3
~jedrek254 2012-02-17 (18:20) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Mam przyjaciol Niemcow z krwi i kosci i zlego slowa nie powiem na nich. Gorzej z tymi Polakami udajacych niemcow . są falszywi , chamscy i czujacy sie bardziej Niemcami od tych rodowitych .

odpowiedz

0
2
~fud 2009-04-09 (22:41) 5 lat 8 miesięcy 10 dni 6 godzin i 2 minuty temu

polacy lubią niemców
a czy ktoś lubi jeszcze Polaków

odpowiedz

0
0
~abracadabra 2013-05-02 (16:18) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 12 godzin i 25 minut temu

papież obalił komunizm? a to ci dopiero... xD

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 17 godzin i 43 minuty temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 17 godzin i 38 minut temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 18 godzin i 28 minut temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 18 godzin i 19 minut temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 18 godzin i 38 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29614