Strona główna serwisu
Jakie zasiłki można dostać w Niemczech

Jakie zasiłki można dostać w Niemczech

Obciążenia fiskalne są w Niemczech jednymi z najwyższych, choć z polskiego punktu widzenia duża część pieniędzy z podatków wraca do obywateli pod postacią licznych świadczeń socjalnych. Polacy także z nich korzystają. Przyglądamy się najpopularniejszym formom pomocy państwowej w Niemczech.
Wohngeld - zasiłek na mieszkanie

To ratunek dla tych, którzy ze swojej pensji nie są w stanie opłacić mieszkania. Z pomocą przychodzi wtedy państwo i gmina pół na pół. Ci, pobierają już zasiłek socjalny, nie muszą nawet składać wniosku o ten rodzaj pomocy. Wohngeld dotyczy osób wynajmujących mieszkanie lub zamieszkujących mieszkania własnościowe. Z prawa do jego otrzymywania wykluczeni są uczący się zawodu (Auszubildende), odbywający obowiązkową służbę wojskową oraz pobierający Arbeitslosengeld II. Wysokość świadczenia zależy od liczby domowników, wysokości zarobków w rodzinie oraz wysokości czynszu. Z Wohngeld korzysta wielu Polaków, wśród nich ci, którzy zarabiają niewiele ponad pomoc socjalną ALG II.

ALG II/Sozialgeld


Prawo do zapomogi dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld - ALG II) ma w Niemczech osoba, która w ciągu ostatnich trzech lat przed zwolnieniem z pracy pracowała 360 dni kalendarzowych i opłacała składki na ubezpieczenie społeczne. Należy się zarejestrować w urzędzie pracy jako poszukujący pracy i przeznaczać na ten cel 15 godzin tygodniowo. Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni. Może być przedłużony do 960 dni w szczególnych przypadkach.

Osoby samotne i wychowujące dzieci bez współmałżonka lub będące w związku z osobą niepełnoletnią waha się od ok. 330 euro do 345 euro w zależności od landu (wschodni/ zachodni). Dla małżeństw jest to nieco mniej, odpowiednio 298 i 311 euro.

Osoby, które nie ukończyły 14 lat mogą liczyć na kwotę ok. 200 euro. W wieku 14-18 lat kwota świadczenia oscyluje wokół 270 euro, od 2006 roku podobnie jest z młodzieżą mieszkającą w domu rodziców do ukończenia 25 roku życia. Poza tym nie mają prawa (poza szczególnymi wyjątkami) do osobnego mieszkania opłacanego przez Arbeitsamt.


Bezrobotni, którzy nie mogą podjąć pracy ze względu na wiek, stan zdrowia czy dzieci, mieszkający w jednym gospodarstwie domowym z pobierającym ALG II, otrzymają Sozialgeld. Największe szanse na uzyskanie takiej pomocy państwa mają obcokrajowcy z pozwoleniem na pracę lub posiadający niemieckie obywatelstwo.

Mutterschaftsgeld

O zabezpieczenie finansowe nie muszą się w Niemczech obawiać także matki w okresie ciąży. Jeśli ze względu na pracę ciąża jest w zagrożeniu bądź nie mogą jej wykonywać kobiety ciężarne, wtedy można skorzystać z sześciotygodniowego okresu ochrony macierzyństwa, który może zostać wydłużony. Podczas tego okresu ochronnego zapewnione jest zabezpieczenie finansowe tzw. Mutterschultzlohn.

Urlop macierzyński trwa 8 tygodni, a dla ciąż mnogich i przedwczesnych wydłuża się do 12. Kasa chorych wypłaca wtedy zasiłek macierzyński, równy zasiłkowi chorobowemu – nawet, kiedy matka i dziecko zdrowe wracają do domu.

Młode matki mogą się także ubiegać o regularną pomoc (od 13 miesiąca ciąży) i wyprawkę dla dziecka z ARGE (Arbeitsgemeinschaft), choć tu finansowa pomoc różni się w zależności od landu. Polki skarżą się czasem na te różnice. Kasia z Bochum jest jedną z nich. - Na wyprawkę dla dziecka wyliczyli mi 260 euro, podczas gdy koleżance z innego miasta przyznali 500 euro. Słyszałam, ze gdzieś jeszcze można składać wnioski i kobiety dostają po 500, 1000 euro jednorazowo w ramach Babyerstattung – opowiada.


Na wyprawkę można liczyć także w niemieckim Caritas. Wtedy ze wszystkich zebranych świadczeń może się uzbierać ciekawa sumka. Przykładowe kwoty to: 70 euro miesięcznie do narodzin z ARGE (Mehrbedarf), jednorazowa wyplata (wyprawka) 560 euro również z ARGE, i do tego 400 euro z Caritas właśnie.

Zasiłek wychowawczy (Erziehundgeld/ Elterngeld)

Dla osób, które urodziły się w 1986 roku i później został wprowadzony dodatek Erziehundsgeld (zasiłek wychowawczy), będący pomocą państwa dla rodziców wychowujących co najmniej jedno dziecko. W założeniu ma to być pomoc finansowa dla tego rodzica, który wykonuje pracę w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie 30 godzin tygodniowo). Nie dotyczy to więc np. studentów. Ograniczeniem są określone dochody.

Dokładna kwota pomocy jest uzależniona od miesięcznych dochodów. Jeśli wnioskujący zdecyduje się na regulacje budżetowe (Budgetbetrag), otrzymuje 450 euro miesięcznie przez okres 12 miesięcy, przy czym okres ten nie może być przedłużony. Jeśli zaś rodzice decydują się na rozwiązanie regulowane (Regelbetrag) otrzymują na początku 300 euro, miesięcznie przez okres roku, potem zasiłek może być przedłużony o dalszy rok. Zasiłek przysługuje na każde dziecko, czyli np. bliźnięta mają prawo do podwójnego świadczenia.

Z dniem 01.01.2007 w życie wszedł nowy zasiłek pod nazwą Elterngeld, przysługujący pracownikom prowadzącym działalność gospodarczą, urzędnikom uczniom i studentom. W zasadzie okres jego wypłacania to pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. W odróżnieniu od dotychczasowego Erziehungsgeld zmianie uległa głównie wysokość nowego zasiłku, który teraz zależny jest od dochodu netto osiąganego przez ostatni rok przez tego z rodziców, który poświęci się wychowaniu dziecka i zrezygnuje na ten czas z pracy. Miesięcznie można liczyć na zasiłek w wysokości 67% dochodu netto, który jednak nie może przekroczyć granicy 1800 euro. Dolną granicę ustalono na poziomie 300 euro. Co ciekawe, z zajęcia zarobkowego może przynajmniej na 2 miesiące zrezygnować drugi z rodziców, który także chce wychowywać dziecko i również otrzyma wtedy za ten okres Elterngeld.


Ze składaniem wniosku należy się spieszyć i najlepiej dopełnić formalności od razu po przyjściu dziecka na świat, bo Elterngeld zostanie wypłacony wstecz najwyżej za trzy miesiące.

Jest oczywiste, że wszystkie powyższe zapomogi wypłacane są najchętniej osobom posiadającym obywatelstwo, lub będącymi w związku z Niemcem. Jednak z relacji Polaków, mieszkających w Niemczech wynika, że szansę ma każdy kto zada sobie trud złożenia odpowiednich wniosków w odpowiednim czasie.

- System jest dosyć szczelny i dobrze sprawdza, czy dana osoba nabyła uprawnienia do danego świadczenia – mówi Kasia z Bochum. - Dlatego nie ma też problemów w rodzaju tych, jakie prezentowała brytyjska prasa, podgrzewając nastroje antypolskie w związku z pomocą finansową dla dzieci, jakie Polonia na Wyspach uzyskiwała – dodaje.

Z Drezna dla polonia.wp.pl
Witold Horoch

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (73)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~samotna matka 2009-12-07 (13:18) 13 godzin i 17 minut temu

u nas to jest pomoc???jestem samotną matką z 14 letnią córką w niewielkim miasteczku, mam 33 lata, mój dochód netto 1250 zł plus 300 alimenty ,wynajmuję mieszkanie po opłaceniu wszystkich należności pozostaje mi 500 zł na utrzymanie i co??? i nic mi się nie należy z pomocy socjalnej bo mój dochód na osobę przekracza kwotę wyznaczoną przez kogoś, nawet nie otrzymuję zasiłku rodzinnego na córkę bo jestem za bogata.Radzę sobie jak mogę ale jak długo jeszcze dam radę nie wiem od czasu do czasu moją pomocą socjalną jest babcia gotuje obiady i matka kupi coś do ubrania.Tak działa pomoc socjalna w naszym państwie, radź sobie jak potrafisz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~madzia 2011-06-13 (14:33) 12 godzin i 2 minuty temu

to ty chyba nie masz pojecia o zasilkach w niemczech ja mieszkam w niemczech nie mam niemieckiego paszportu i otrzymalam od nich bardzo doza pomoc placili mi czynsz i dali jeszcze na zycie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~ja 2009-12-02 (20:54) 5 godzin i 41 minut temu

Kto to pisał? "...od 13 miesiąca ciąży" Czyżby chodziło o słonia lub wieloryba,bo chyba nie o kobietę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
11
~justii 2013-08-09 (13:16) 13 godzin i 19 minut temu

Witam, czy mieszkając/WYNAJMUJĄC mieszkanie 80 m2 z partnerem, ktory pracuje i mając roczne dziecko dostaniemy Wohngeld?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~Dawid 2013-01-06 (13:03) 13 godzin i 32 minut temu

Moi drodzy koledzy w Niemczech jest tak że zależy to od tego czy cokolwiek dostaniesz od osoby do której na biurko trafią twoje papiery i czy bedzie miała ta osoba dobry dzień czy też nie więc powodzenia bo szczęście sie tutaj też liczy ;)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~anna nl 2011-03-09 (15:59) 10 godzin i 36 minut temu

mam niemiecki paszport i zameldowanie w niemczech ale mieszkam i pracuje w holandii od 8 lat. teraz urodzilam corke w holandii i nie mam prawa do zasilku holenderskiego bo jestem niemka. czy ktos moglby mi powiedziec czy mam prawo do zasilku dla samotnej matki w niemczech? jakie dokumenty sa mi potrzebne? i do jakich urzedow moge sie zglosic? i gdzie znalezc pomoc socjalna? bardzo prosze o pomoc

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~dorota 2014-05-09 (21:54) 4 godziny i 41 minut temu

Witam! od roku z mężem i córką siedzimy w Niemczech na początku wydawało się, ze jest pięknie, kolorowo, ze państwo pomaga daje zasiłki a co się okazało po roku czasu mieszkania ,ze teraz mąż dostał podwyżkę wiec Kinderzuslag kazali nam oddać i to za wszystkie miesiące co mieliśmy przyznane a Wongeld tez prawdopodobnie zabiorą także lepiej o nic się nie starać bo szkoda czasu i paliwa , najlepiej szukać pracy.Wiadomo wtedy ,ze nikt nam nic nie zabierze!! Pozdrawiam

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~renata08 2013-03-26 (00:44) 1 godzinę i 51 minut temu

Ja otrzymalam duzo pomocy ze strony niemiec. Otrzymujemy 3 zasilki 1. Kindergeld 184 Euro na dziecko, z powodu niskich zarobków mamy tez wohngeld czyli dodatek na mieszkanie i kinderzuschlag , dodatek do rodzinnego. Wszyscy nauczyli sie tylko narzekać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~gg 2014-03-04 (10:11) 16 godzin i 24 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
4
~moni 2013-09-08 (22:17) 4 godziny i 18 minut temu

mieszkam w de od dwoch lat i nie narzekam. ok jest sporo wnioskow i chodzenia ale sie oplaca. przepracowalam 1.5 roku.mam dwoje dzieci i jestem w ciazy z trzecim dzieckiem. nie narzekam. socjal oplaca mi mieszkanie dostaje pieniadze na zycie, mam rodzinne, wyprawka do szkoly oplacona pzrez socjal, na zakup potrzebnych rzeczy dla malenstwa terz dostalam kase. w polsce mozna pomarzyc o takiej pomocy. trzeba sie postarac i nachodzic ale spie spokojnie i na nic mi nie brakuje a i nie jestem w zwiazku z niemcem. polacy duzo krzycza i wymagaja chca wszystko na zlotej tacy a tak niestety sie nie da. trza sie postarac. a jak sie komus nie podoba to do polskiej rzyczywistosci zapraszam

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~niepewna 2015-06-04 (16:26) 10 godzin i 9 minut temu

Witam, czy może mi ktoś powiedzieć, jakie warunki trzeba spełniać, żeby oprócz zasiłku dla bezrobotnych dostać dofinansowanie do mieszkania? Moja koleżanka pracująca od 4 lat w niemczech, niedługo straci pracę (redukcja etatów) i jeśli nic nie znajdzie w przeciągu 2 miesięcy, to może będzie potrzebować takiej informacji :(. Spotkałam się z opinią ludzi mieszkających w niemczech, że urzędy potrafią sprawdzać konta osób ubiegajacych się o dofinansowanie (z tym, że nie wiem czy aktualny stan, czy również za jakiś okres wsteczny). Czy fakt, że komuś przez szereg lat udało się odłożyć zaledwie kieszonkowe, może mieć wpływ na odmowę przyznania tego świadczenia? Jeśli to prawda, to do jakiej kwoty można mieć oszczędności (500 euro, 1000 euro, 5000 euro...), aby bez problemu uzyskać taką pomoc? Bardzo chciałabym jej pomóc, ale sama nie znam odpowiedzi na te pytania. Proszę was o pomoc.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
3
~MAMA 2012-11-04 (08:37) 17 godzin i 58 minut temu

Czy moze mi ktos odpowiedziec jakie swiadczenia należa się matce samotnie wychowujacej dziecko w Niemczech??? Dziecko urodzilo sie w niemczech, matka ma pozwolenie na prace.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~zuzia 2012-01-05 (16:43) 9 godzin i 52 minut temu

mam obywatelstwo niemieckie,na razie mieszkam w Polsce z 7 letnią córką chorującą na epilepsje,tutaj żyjemy ze świadczeń rodzinnych i alimentów na córkę. chcę w tym roku wyjechać do Niemiec na stałe, ale nie wiem czy i gdzie mogę się starać o pomoc i mieszkanie? będę wdzięczna za pomoc,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
3
~gosc 2011-11-10 (09:34) 17 godzin i 1 minutę temu

Nie czytajcie tego co wam tu pisza mieszkam na stale w niemczech od 2 lat jestem tu na pochodzenie czyli posiadam obywatelstwo niemieckie i polskie coraz ciezej jest dostac jakos pomoc bo prawo sie zmienia a niemcy nie maja juz kasy na zapomogi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
0
kuba25020 2012-06-09 (20:00) 6 godzin i 35 minut temu

Witam mam pytanko mieszkam i pracuje w niemczech juz prawie rok sam jestem jedynym zywicielem rodziny na utrzymaniu mam zone i dwoch dzieci gdzie mam sie udac po jakas pomoc dofinansowanie do mieszkania i wogule prosze o porade

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
2
malutka1984 2009-12-04 (14:59) 11 godzin i 36 minut temu

Zasilek w Niemczech? To chyba jakis zart. Ci co ten artykul pisali nie mieszkali raczej w Niemczech i nie mieli chyba zadnego doswiadczenia z opieka socjalna w Niemczech, poniewaz zeby tam dostac jakikolwiek zasilek, to trzeba wiecej sobie zadac trudu niz to warte a na koncu i tak sie okaze, ze jako Polak czy tez Polka tego zasilku sie nie otrzyma a nawet i jesli to beda to marne jednorazowe 50 czy tez 100 Euro.Jesli juz Niemcom nie daja zasilkow prawie w ogole to z jakiej racji mieliby dac nam Polakom??? Jedyni chyba co te zasilki dostaja, to sa imigranci z Afryki - ci to w Niemczech maja najlepiej, wszystko prawie dostaja za darmo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Mr Fredrick 2016-10-19 (07:26) 19 godzin i 9 minut temu

Szukasz kredytu biznesu? pożyczki osobiste, dom pożyczka, kredyt samochodowy, kredyt studencki, kredyt konsolidacyjny zadłużenia, niezabezpieczonej pożyczki, venture capital, itp .. Albo czy odmówiono kredytu przez bank lub instytucję finansową dla jakichkolwiek powodów. Jesteśmy prywatnych pożyczkodawców, kredytów dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem 2% stopy procentowej. Jeśli jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami dzisiaj na (fredrickpetersonloan@gmail.com) i dostać już swój kredyt Pozdrowienia, Fredrick Peterson Zespół inwestycyjny

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~veronica nelson 2016-09-23 (08:59) 17 godzin i 36 minut temu

Czy myślisz o uzyskanie kredytu? Jesteś poważnie w potrzebie pilnej pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? Czy jesteś zadłużony? To jest Twoja szansa, aby osiągnąć swoje pragnienie, dajemy pożyczki osobiste, pożyczki i kredyty działalności korporacyjnej i wszelkiego rodzaju pożyczki w wysokości 2% odsetek ego, aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt poprzez e-mail (@ veronicanelsonloan gmai l.com)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~davies ruth 2016-09-18 (22:04) 4 godziny i 31 minut temu

Czy myślisz o uzyskanie kredytu? Jesteś poważnie w potrzebie pilnej pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? Czy jesteś zadłużony? To jest Twoja szansa, aby osiągnąć swoje pragnienie, dajemy pożyczki osobiste, pożyczki i kredyty korporacyjne biznesowych i wszelkiego rodzaju pożyczki w ego 2% udziałów, aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej (davi​​esruthfirm@gmai​​l.com)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Viktoria 2016-09-03 (22:08) 4 godziny i 27 minut temu

Widze ze poruszony jest temat ktory i mnie dotyczy. Pracowalam w PL 30 lat i jestem na emeryturze 330 euro. 5 lat temu przyjechalam do DE na stale bo poznalam polaka z obywat. Niem. i wyszlam za niego. Maz za 2 lata bedzie emerytem ale teraz jest na Hartz IV. Koszty mieszkania sozjal podzielil na polowe. Mam niska emeryture wiec socjal doplaca mi do mieszkania. Ale teraz skladamy separacje. Czy dostane jakies pieniadze z socjalu jesli znajde jakies mieszkanie i sie wyprowadze. Czy powinna zglosic to w socjalu ze sie rozwodze i czy mi pomoga? Chce zostac w DE.

odpowiedz

zgłoś do moderacji