Trwa ładowanie...
d33mm3v

Inspektor pracy pomoże pracownikom egzekwować zaległe pensje

Sejm znowelizował we wtorek ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy i postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Według noweli, inspektor pracy będzie mógł w imieniu pracownika domagać się dla niego zaległego wynagrodzenia.

d33mm3v
d33mm3v

Posłowie przegłosowali 11 poprawek, zgłoszonych podczas drugiego czytania. Nie przeszła poprawka Jana Rulewskiego, który chciał, by inspektor pracy mógł zgłaszać wniosek o upadłość przedsiębiorcy, który "złośliwie i uporczywie" uchyla się od wypłacenia pracownikom zaległych wynagrodzeń. Posłowie uznali, że propozycja ta jest "zbyt daleko idąca".

Posłowie zaaprobowali zapis, w myśl którego inspektor pracy, mocą swej decyzji, może egzekwować od pracodawcy zaległe wynagrodzenie pracownika. Pokrzywdzony pracownik, oprócz możliwości dochodzenia swych roszczeń w sądzie pracy, będzie więc mógł liczyć także na pomoc inspektora pracy.

Mimo sprzeciwu rządu, posłowie uznali, że dodatkowe wsparcie pracownika jest potrzebne, bo procedura sądowa jest długotrwała i żmudna i nie gwarantuje ostatecznej wypłaty pieniędzy pracownikowi. To jedna z najważniejszych zmian ustawy.

Głównym celem nowelizacji było przystosowanie ustawy do konstytucji, konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy i znowelizowanego w 1996 r. Kodeksu Pracy. Przy tej okazji posłowie postanowili wprowadzić także kilka istotnych zmian merytorycznych, które mają zwiększyć skuteczność działania inspektorów PIP. (mag)

d33mm3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33mm3v
Więcej tematów