więcej

Galerie

Tajemnica Filomeny Lee

aktualizacja 2014-03-03 (09:12) 7 miesięcy 22 dni 2 godziny i 13 minut temu

następna. 1 / 10

Zakonnice handlowały dziećmi. Tysiące matek w traumie

Filomena Lee, główna bohaterka filmu "Tajemnica Filomeny", to postać prawdziwa. Urodziła się w Irlandii w latach 30. W wieku 18 lat zaszła w ciążę i w 1952 roku urodziła nieślubne dziecko. Trafiła do zakonnego ośrodka "dla upadłych kobiet", gdzie rozdzielono ją z synkiem. Przez 50 lat nikomu o tym nie powiedziała.

Anthony został adoptowany (a raczej kupiony za tysiąc funtów) przez amerykańską rodzinę. Od adopcyjnych rodziców dowiedział się skąd pochodzi i że jego biologiczna matka żyje. Szukał jej, podobnie jak ona jego, przez wiele lat. Siostry zakonne stanęły jednak na wysokości zadania, by nigdy się nie odnaleźli. Tysiące matek w powojennej Irlandii przeszło podobną traumę.

"Po urodzeniu Anthony'ego Filomena miała okazję przekonać się, jak naprawdę wygląda życie w opactwie Sean Ross, a była to bardzo ponura egzystencja. Podobnie jak większość domów samotnej matki w Irlandii, budynek przynależał do starego klasztoru. Imponująca posiadłość w stylu gregoriańskim otoczona wypielęgnowanymi trawnikami i ogrodami została siedzibą sióstr Świętych Serc Jezusa i Maryi w 1931 roku. Na terenie zakonu znajdowały się wciąż ruiny średniowiecznego opactwa oraz mały zadbany cmentarz, miejsce ostatniego spoczynku kilku zakonnic. Matki i dzieci spoczywały w nieoznakowanych mogiłach, których nikt nie doglądał" - czytamy w książce "Tajemnica Filomeny".

"Dom dla matek z dziećmi różnił się od pozostałych klasztornych włości. Była to prosta nieładna konstrukcja z szarego betonu. Kościelni decydenci nie uważali za stosowne umieszczać grzesznych kobiet w ładnym otoczeniu z wygodami. Wnętrze budynku podzielono na jedną wspólną salę dla ciężarnych, drugą dla tych, które dopiero urodziły, trzecią zaś zajmowały kobiety, pracujące na rzecz zakonu. Dla dzieci wychowywanych przez zakonnice przeznaczono oddzielne, zbiorcze sale".

Publikujemy fragmenty poruszającej opowieści o matce i synu rozdzielonych przez bezduszne instytucje. Książka "Tajemnica Filomeny" autorstwa Martina Sixsmitha ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Cała historia ma swój dalszy ciąg w teraźniejszości. Prawdziwa bohaterka kilka tygodni temu spotkała się z papieżem Franciszkiem i opowiedziała mu swoją historię.

Na zdjęciu: Dom Samotnej Matki w Sean Ross Abbey, front budynku.

Zobacz także: Niebezpieczne związki tajemniczej Filomeny

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 71 25.18%
nie 211 74.82%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Zakonnice handlowały dziećmi. Tysiące matek w traumie

Opinie (696)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~Ela 2014-03-04 (23:04) 7 miesięcy 20 dni 12 godzin i 21 minut temu

najwiekszy grzech rozdzielac rodzicow od dzieci, utrudnianie spotkan itd--- to wbrew naturze, najsmutniesze jest to ze wiele pseudo tatusiow wogole sie nie interesuje swoimi popociechami, nie szuka, nie zabiega jak matki czy same dzieci, jakby sie rozplywali w powietrzu a gdzie odpowiedzialnosc z ich strony dlaczego ,,upadle'' sa kobiety? a faceci? czemu ksieza nie wzieli sie za tatusiow? nie zamkneli w domach dla nieodpowiedzialnych ojcow ?? do Sylw -- dlaczego katolicy i klechy sa zli a gdzie rodzice tych dzieci --dziadkowie? oni tez sa odpowiedzialni za pozbycie sie potomka???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

47
15
~daron 2014-03-04 (06:42) 7 miesięcy 21 dni 4 godziny i 43 minuty temu

Ludzie ,a kto jeszcze chodzi do kościoła . Tam Boga na pewno nie ma .

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Inez 2014-03-05 (15:04) 7 miesięcy 19 dni 20 godzin i 21 minut temu

teraz kazdy moze namierzycb twoj telefobn np tutaj: krostruck.pl klubom mialki

odpowiedz

1
0
~jaś 2014-03-05 (14:19) 7 miesięcy 19 dni 21 godzin i 6 minut temu

Zobaczcie "Siostry Magdalenki", to podobna opowieść o ciemnej stronie Kościoła Katolickiego.l

odpowiedz

3
0
~sru-bica 2014-03-05 (13:14) 7 miesięcy 19 dni 22 godziny i 11 minut temu

To żadna wiadomość, że zakonnice handlowały dziećmi. Ważna wiadomość będzie wtedy, gdy dzieci będą handlowały zakonnicami :)

odpowiedz

14
53
Wiesia z Podkarpacia. 2014-03-03 (12:57) 7 miesięcy 21 dni 22 godziny i 28 minut temu

Biada czarcim pomiotom plującym jadem na święty Kościół Katolicki i jego pasterzy! Biada im, albowiem przez swą pychę i wypowiadane plugastwa nie są oni godni boskiej łaski zmartwychwstania i życia wiecznego, a dusze ich przeklęte i po wieczność potępione czekają męki przeokrutne w spowijających bezkresy piekła oparach siarki i spalenizny. Żałosny będzie ich los, a Kościół na Słowie Bożym solidnie oparty sam się obroni.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Cyrenia 2014-03-05 (12:32) 7 miesięcy 19 dni 22 godziny i 53 minuty temu

dalej gadamy o niczym a w miedzyczasien kradna nam anonimowoscn sa stronkin gdzie podajesz dowolny numern telefonun i pokazujna ci gdzie sie znajdnuje, na przyklnad tu: nestter.pl to juz przesada miekna ekipie

odpowiedz

2
0
~Mrs. 2014-03-05 (11:40) 7 miesięcy 19 dni 23 godziny i 45 minut temu

Wyszedl wlasnie film...FILOMENA MOWIACY O TYM CO SIE ZDARZYLO.FILM JEST GRANY W USA ALE NAPEWNO LADA MOMENT ZAJDZIE DO POLSKI. CO ZA TRAGICZNE OPOWIESCI..

odpowiedz

3
0
~ooko 2014-03-05 (09:44) 7 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 41 minut temu

kolkiem od drabiny mozna handlowac co sie snil - TO CZYIMS DZIECKIEM TEZ MOZNA [ MOZNA ODPUSTY SPRZEDAWAC - TO I DZIECI TEZ ] u nich ? nie ma takiej rzeczy zeby nie sprzedali !!!! nawet wizerunki matki boskiej ktorej nikt nie widzial [ malarze maluja co chca ] a oni MATKA BOSKA - KUP WASC ??? RZEZBA STARCA {no to co ] ?? jezusek frasobliwy ?? [bierz pan ze dwa ] !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~Pomroczny jasny 2014-03-05 (10:15) 7 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 10 minut temu

Dzieci nieślubne jako poczęte grzesznie są stosunkowo tanie. Nadają się na części zapasowe...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
5
~franek 2014-03-05 (09:18) 7 miesięcy 20 dni 2 godziny i 7 minut temu

A moze mialy czekac,by wzorem "Matki POlki" wrzucic noworodki do szamba???`?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~stary niedźwiedź 2014-03-05 (07:36) 7 miesięcy 20 dni 3 godziny i 49 minut temu

I to pewnie w imię Boga. Kaska, misiu kaska

odpowiedz

1
3
~Anna 2014-03-04 (12:55) 7 miesięcy 20 dni 22 godziny i 30 minut temu

Temat jest trudny i ciekawy, a wielu internautów odstępuje od istoty rzeczy i pisze o jakimś szybkim szmalu. Prawda jest taka, że są to ludzie nieszczęśliwi, sfrustrowani i oszukani przez internetowych naciągaczy. Teraz udają przedsiębiorczych i szukają naiwnych aby się odbić od dna. Szukali łańcuszka szczęścia, a znaleźli nieszczęście. Ale tak bywa, jeżeli ktoś szuka łatwego zarobku bez uczciwej ciężkiej pracy ( chyba, że należy do klasy próżniaczej)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~ZAKONNICE -KIDNAPERKI 2014-03-05 (00:53) 7 miesięcy 20 dni 10 godzin i 32 minuty temu

W Hiszpanii zakonnice odbierały noworodki matkom i sprzedawały w adopcję.Matki -młode i niezamężne ,więc grzeszne -były w trakcie porodu usypiane ,a gdy się budziły ,słyszały ,że dziecko urodziło się martwe. Proceder miał charakter masowy ,ale na jaw wyszedł dopiero przed kilku laty. Niektórym matkom udało się nawet odnaleźć dorosłe już dzieci ,dzięki czemu powstał film dokumentalny telewizji BBC pt." Hiszpańskie skradzione dzieci". Być może ,że któraś ze stacji telewizyjnych kupi ten film i pokaże go w Polsce. STAWIAM NA TV TRWAM.

odpowiedz

10
2
~Sylw 2014-03-04 (21:57) 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 28 minut temu

Ale zgnilizna. Czas najwyższy rozliczyć sekciarzy katolickich. Odciąć klechow od kasy a zobaczymy jaka jest silna ich wiara w Boga.

odpowiedz

2
6
~hell 2014-03-04 (21:51) 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Z artykulu wynika ze byl to poczatek lat 50-tych 20-go wieku , czyli trudny powojenny czas .

odpowiedz

3
7
~miriam 2014-03-04 (21:36) 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 49 minut temu

Zbyt wiele niewiadomych. Być może handlowały tylko tymi dziećmi, któtych nie chciały ich biologiczne matki. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że 18 latka ( zwłaszcza w tamtych czasach) zrzeka się dziecka , a potem po wielu latach żałuje decyzji i chetnie by cofnęła czas. Niestety - dziecko oddane do adopcji ma juz nowe zycie, nowa rodzinę i słusznym jest by nie burzyc mu świata nagłym pojawieniem się nieznanej mamusi. Cóż...alternatywą dla nieslubnej i niechcianej ciąży mogłaby być aborcja ew. dzieciobójstwo. To byłoby chyba większe zło? Jesli chodzi o surowe warunki- niezapominajmy, że w tamtych czasach taka wpadka to naprawde był powód do wstydu i hańby. Trudno oczekiwać, by zakonnice udawały, że "nic wielkiego się nie stało". Poczucie grzechi i moralnych zasad było inne niz dziś. Ni twierdzę, że lepsze czy gorsze...ale na pewno inne.

odpowiedz

17
76
~ZOFIA KATOLICZKA 2014-03-03 (20:41) 7 miesięcy 21 dni 14 godzin i 44 minuty temu

MOJE WSZYSTKIE CZTERY CURKI TO ZAKONNICE I POMAGAJOM BIEDNYM I BEZDOMNYM LUDZIOM A TE GRZESZNICE I LUBIERZNICE O KTURYH JEST TEN ARTYKUŁ WIDOCZNIE ZASŁURZYŁY SOBIE NA TAKI LOS SWOIM ZAHOWANIEM MODLE SIE ZA NIE GORONCO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

43
13
~Historyk 2014-03-04 (00:18) 7 miesięcy 21 dni 11 godzin i 7 minut temu

Hitler powiedzial: Najwiecej nauczylem sie z organizacji zakonu Jezuitów. Nie ma nic bardziej wplywowego niż hierarhiczna organizacja kościoła katolickiego. Większość tych zasad przenioslem bezpośrednio do swojej Partii. Powiem wam sekret, organizuje zakon, widze Himlera jako jego Loyolę.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

20
59
~Głos z Kociewia 2014-03-04 (07:06) 7 miesięcy 21 dni 4 godziny i 19 minut temu

Tytuł : Zakonnice handlowały dziećmi" - // - Nie otwierając artykułu odbiorca tej sensacji stwierdza po tytule,że 100% zakonnic handlowało, a być może i nadal handluje dziećmi. - Gdy jednak przeczytasz, to okazuje się ,że to wyssana z palca fabuła filmowa na użytek wrogów kościoła, antykatolickiej propagandy. Ptfuj palikoty, paliświnie !!!

odpowiedz