więcej

Galerie

Kulisy wyboru Bergoglio na papieża

aktualizacja 2013-12-20 (14:32) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 15 minut temu

następna. 1 / 7

To dlatego Bergoglio został papieżem

Wybór Jorge Bergoglio na papieża to ukłon w stronę 483 mln katolików mieszkających w Ameryce Łacińskiej - jest ich o niemal 200 mln więcej niż w Europie. O wyborze papieża spoza Europy przesądzili prawdopodobnie europejscy kardynałowie stojący w opozycji do obecnej kurii rzymskiej, wybór Argentyńczyka nie byłby jednak możliwy bez poparcia połowy kardynałów, którzy są spoza starego kontynentu.

Wybranie Jorge Bergoglio nie jest tak dużym zaskoczeniem, jak twierdzi część komentatorów. 3/4 katolików mieszka poza Europą, a w odsetku powołań Ameryka Południowa, Azja i Afryka jeszcze bardziej przewyższają najstarsze kraje katolickie - to wskazuje, że środek ciężkości katolickiego świata przeniósł się poza Europę. Wybór kandydata z Ameryki Południowej jest konsekwencją dawno odnotowanych zjawisk zachodzących w Kościele. Argentyńczyk był jednym z najpoważniejszych papabile (kandydatów na papieża) z "nowego świata".

Zobacz również:


(mb/wp.pl)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 961 94.49%
nie 56 5.51%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

To dlatego Bergoglio został papieżem
wstecz wprzód

Opinie (1320)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~abc 2014-01-30 (07:50) 6 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 57 minut temu

Czyli wybór Papieża to tylko rozgrywka polityczna, nie mająca nic wspólnego z natchnieniem przez Ducha Świętego i tą całą szopką w Kaplicy Sekstyńskiej. Kardynałowie wybierają sobie króla jak w szlacheckiej Polsce.

odpowiedz

2
2
~stolyca "apostolska" 2014-01-26 (20:35) 6 miesięcy 5 dni 13 godzin i 12 minut temu

Czy Apostołowie Jezusa założyli sobie "stolicę" kapiąca od złota i wprowadzili konkordat dla podbitych narodów, czy zginęli męczeńsko za wiarę?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~Ola 2014-01-29 (14:32) 6 miesięcy 2 dni 19 godzin i 15 minut temu

Uwolniłam się od autorytetów wiary katolickiej i jest super. Kocham BOGA bez pośredników. Spróbujcie to nie boli.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
19
~B.L. 2014-01-11 (20:40) 6 miesięcy 20 dni 13 godzin i 7 minut temu

Dajcie spokój ojcu świętemu!!!. My go uwielbiamy!. Przypomina naszego JANA PAWŁA II!!. Santo Subito!!!. przypominają mi się słowa " NIECH WSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI, TEJ ZIEMI!!!.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

23
9
~JAN 2014-01-13 (21:57) 6 miesięcy 18 dni 11 godzin i 50 minut temu

Zawsze interesowała mnie odpowiedz na pytanie:czy są potrzebni jacyś pośrednicy przy tak zwanej spowiedzi?Doszedłem do wniosku,że NIE.W modlitwie wzorcowej" OJCZE NASZ..."pisze Mt 6/12" i przebacz nam nasze winy,jak i my przebaczamy tym,którzy przeciw nam zawinili."Pytam kto jest władny odpuszczać grzechy i komu MY mamy przebaczyć winy?Słowa (komu grzechy odpuścicie...)skierowane były tylko do Apostołów.To my mamy wybaczać grzechy naszym winowajcom,a nie ktoś inny.Wybaczaniem naszych grzechów jest władny tylko Bóg. Dalej upieram się,że nie potrzebujemy pośrednika przy spowiedzi.Powinniśmy wybaczać grzechy,jeden drugiemu.Mat 18/15 "Gdyby twój brat zawinił wobec ciebie idź i porozmawiaj z nim w cztery oczy".Łuk. 17/3 "Jeżeli brat twój zawini,upomnij go;i jeśli żałuje,przebacz mu."Efez 4/32 "Bądźcie jedni dla drugich uprzejmi,...wspaniałomyślnie przebaczając sobie nawzajem,jak wam Bóg przez Chrystusa wspaniałomyślnie przebaczył".Pamiętam,że ksiądz mówił po spowiedzi "grzechy twoje są ci odpuszczone",stwarzając pewien komfort czystości.Co wy na to?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
1
~ddddddddddddddddd 2014-01-26 (20:50) 6 miesięcy 5 dni 12 godzin i 57 minut temu

masoński uscisk dłoni polega na podaniu dłoni jak kobieta do całowania, albo jak biskup dajacy całowac pierscien, czy wiec cały kosciół to masoni?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~darjuż 2014-01-26 (22:00) 6 miesięcy 5 dni 11 godzin i 47 minut temu

A może ukłon w stronę Izraela

odpowiedz

0
0
~gnmfxd 2014-01-26 (20:43) 6 miesięcy 5 dni 13 godzin i 4 minuty temu

to jest ten człowiek czy go nie ma? ber(niedzwiedz) gog (goga magoga) lio(lew) z jakichs powodow on wyszedł z moich snów czy zatracenia

odpowiedz

2
2
~B.L. 2014-01-26 (17:40) 6 miesięcy 5 dni 16 godzin i 7 minut temu

Papież Franciszek jest super. Jak go widzę to przypomina mi się Jan Paweł II Przeciwnik wojen i konfliktów. Jak widzę Franciszka przypomina mi się Jan Paweł II i jego słowa " NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZĘ ZIEMI, TEJ ZIEMI!. Niech żyje papież FRANCISZEK!!!.

odpowiedz

0
4
~Wieszcz Narodu 2014-01-26 (12:53) 6 miesięcy 5 dni 20 godzin i 54 minuty temu

Oto z tej strony gdzie są Róży liście w pełni rozwite ci miejsca zajęli którzy ufali w Chrystusa przyjście: za Janem co zawsze był święty i znosił pustynie przy Benedykcie i przy Augustynie stoi Franciszek stworzona z ich tronów podobna miedza w pół Róży się winie ...a teraz miejsca uwielbiane ponów dla mocy Bożej która swoje sługi z obu wybierze zakonów: za Piotrem oto stoi Anna nie trwoży jej spiew wznoszony do córki..HOSANNA (...)jako na grzbiecie italskim topnieje śnieg i wśród lasów i borów w lud się zmieni gdy od słowiańskiej strony wiatr powiewa a dalej Konstancji wielkiej duch się jarzy co z Szwabii wichru - drugiego na tronie wydała trzeci - kres rzymskich cesarzy Roma!Roma!Roma! nie będziesz ty już Pani i Królowa...

odpowiedz

3
2
~Ewa 2014-01-25 (13:17) 6 miesięcy 6 dni 20 godzin i 30 minut temu

Uwielbiam go. Mam plakat w łazience.

odpowiedz

18
14
~BRODACZ5 2014-01-13 (17:40) 6 miesięcy 18 dni 16 godzin i 7 minut temu

TO JEST WŁAŚCIWY CZŁOWIEK NA WŁAŚCIWYM STANOWISKU. WIELKI CZŁOWIEK, KTÓRY BYĆ MOŻE, ZROBI W KOŚCIELE PORZĄDEK. PIERWSZY NAPRAWDĘ ODDANY BOGU PAPIEŻ. A NIE MAMONIE TAK JAK POPRZEDNICY.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~Katolik 2014-01-24 (16:58) 6 miesięcy 7 dni 16 godzin i 49 minut temu

Niech żyje papież Franciszek!!!. W naszym kościele co niedziela po mszy świętej po ósmej jest odmawiana koronko do miłosierdzia bożego w intencji ojca świętego FRANCISZKA.

odpowiedz

3
1
~ferdek 2014-01-24 (15:54) 6 miesięcy 7 dni 17 godzin i 53 minuty temu

Teraz Donek bedzie kandydował

odpowiedz

10
4
~kik 2014-01-24 (14:09) 6 miesięcy 7 dni 19 godzin i 38 minut temu

jest papieżem niezamiatającym pod dywanik brudy , jest lepszym papieżem niz Jan Paweł II !!!!

odpowiedz

2
2
~cobytoł 2014-01-23 (23:33) 6 miesięcy 8 dni 10 godzin i 14 minut temu

oj jakby tak powiedział po polsku te kilka słów... poprzednicy mówili i było fajniej...

odpowiedz

4
1
~NA YT : 2014-01-23 (12:26) 6 miesięcy 8 dni 21 godzin i 21 minut temu

Tajemnica tajemnych stowarzyszeń .

odpowiedz

5
10
~Katolik 2014-01-19 (16:58) 6 miesięcy 12 dni 16 godzin i 49 minut temu

NIECH ŻYJE PAPIEŻ!!! NIECH ŻYJE PAPIEŻ!!! NIECH ŻYJE PAPIEŻ!!! NIECH ŻYJE PAPIEŻ!!! NIECH ŻYJE PAPIEŻ!!!.

odpowiedz