więcej

Galerie

Operacja "Barbarossa"

aktualizacja 2012-06-22 (18:20) 2 lata 2 miesiące 7 dni 21 godzin i 51 minut temu

Siły niemieckie

III Rzesza przygotowała gigantyczne siły inwazyjne: 3 mln żołnierzy wspieranych przez prawie milion sojuszników - głównie Rumunów, Węgrów i Finów; ok. 3,5 tys. czołgów i kilka tysięcy samolotów.

Choć spora część pojazdów opancerzonych była już jak na owe czasy przestarzała, Wehrmacht nadrabiał jednak ogromnym doświadczeniem z poprzednich kampanii w Europie i doskonałą taktyką zagonów pancernych. Niemiecka armia była zaprawiona w bojach i nie zaznała jeszcze goryczy porażki.

Na zdjęciu: niemiecka kolumna zmotoryzowana (czerwiec 1941 roku).

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 83.33%
nie 1 16.67%

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego wydarzenia? wyślij nam zdjęcia

Siły niemieckie

Opinie (33)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~m 2012-06-25 (08:21) 2 lata 2 miesiące 5 dni 7 godzin i 50 minut temu

Niemcy mieli 2 tys. czołgów a nie 3,5 ! 2 tys. czołgów lekkich i średnich, reszta to były tankietki takie jak np Pz 1, które nie miały nawet armaty ani działka tylko karabin maszynonwy i nawet na siłę nie da się tego zaliczyć jako czołgu. Rosjanie mieli 22 tys. czołgów i 5 tyś. samochodów pancernych o większej lub podobnej sile ognia jak czołgi niemieckie

odpowiedz

7
3
~someone 2012-06-23 (00:01) 2 lata 2 miesiące 7 dni 16 godzin i 10 minut temu

Taaa. a moze by tak cos o planowanej inwazji Stalina na Europe na dzien 9 lipca 1941??? Tak zwany Dzien M....Moze cos o tym i o prewencyjnym uderzeniu Hitlera na Sowiety... Do czego sluzylo ponad 100.000 (sto tysiecy) spadochornow znalezxionych przy granicy po stronie sowieckiej - skoczkowie do obrony granicy sowieckiej? A czolgi BTM7 - do oborny??? A maoy artyleryjskie z siatka ostrzalu az do Portugalii, tylko bez terenow sowieckich (n i polskich orze 17 wrzesnia 1939)??? To jak to z tym wszystkim jest??? Hitler zbrodniarz uderzyl na zbrodniarza Stalina, ktory planowal podboj Europy na 9 lipca 1941...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~harm 2012-06-24 (08:55) 2 lata 2 miesiące 6 dni 7 godzin i 16 minut temu

do szis sie zastanawiam , jak to mozliwe by niemieccy zołnierze tak uzbrojeni , swietnie wyszkoleni , przegrali te wojne ? naprawde nie wiem ...moze zostali zdradzeni o swicie ?

odpowiedz

4
0
~cmxxcm 2012-06-24 (08:31) 2 lata 2 miesiące 6 dni 7 godzin i 40 minut temu

Finów wciągnęła do wojny agresywna ludobójcza polityka rzadu ZSRR. 30 listopada samoloty ZSRR zbombardowały Helsinki oraz wszystkie miasta i miasteczka Finlandii. Byl to typowy atak terrorystyczny -mający złamać morale społeczeństwa+armii Finlandii. Na ladzie nastąpił atak potężnych liczebnie armi radzieckich. Rozpoczęła się tzw "Wojna Zimowa". W ciągu 3 miesięcy Finowie obronili swoje państwo przed unicestwieniem. Zabili setki tysięcy czerwonoarmistów. Wzięli do niewoli równie wielu. Sowieccy jeńcy oddani później przez Finlandię do ZSRR byli mordowani i zamęczani w gułagach ZA KARE przez NKWD. Na początku marca 1940r podpisano zakończenie działań wojennych "Wojny Zimowej". Finlandia straciła Karelię (ok 10% swojego terytorium). Państwo fińskie jednak istniało nadal mimo ze walczyło osamotnione przeciwko imperializmowi ZSRR. Tchórzliwe rządy Europy ociągały się z pomocą. Finlandii pomagali tylko indywidualni/prywatni ochotnicy z wielu krajów świata (Szwecji, Norwegii, Danii, Węgier, USA itd). Zaraz po podpisaniu upokarzającego pokoju z Finlandia Stalin podpisał rozkaz o eksterminacji około 25 tysięcy polskich elit (Katyń+Twer+Kalinin +reszta miejsc kaźni). W czasie Wojny-zimowej Niemcy lojalnie popierali na arenie międzynarodowej swojego radzieckiego sojusznika. Hitler i jego faszystowska mafia nie mogli strawić ciągłych dotychczasowych krytyk Finlandii z ostatnich lat -nieustannie obnażających nieludzkie metody nazistów w IIIRzeszy i całkowite zniszczenie demokracji w Niemczech.. Dopiero w 1941r rzad Finlandii ugiął się pod zadaniami Niemiec aby wspomóc plan_Barbarossa. Priorytetem było odzyskanie Karelii straconej w Wojnie Zimowej. Leningrad i jego mieszkańcy przekonali się wkrótce o "zaletach" armii fińskiej blokującej bardzo skutecznie po lasach dostępu do miasta -podczas gdy siły niemieckie bombardowały "kolebkę bolszewickiej rewolucji".

odpowiedz

13
1
~ego 2012-06-22 (19:17) 2 lata 2 miesiące 7 dni 20 godzin i 54 minuty temu

z taką samą siłą uderzyli na Polskę 1.09.39. - do tego dołączyły dwie dywizje słowackie a po 17 września ponad 1. mln armia sowiecka

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
2
~asia 2012-06-23 (09:13) 2 lata 2 miesiące 7 dni 6 godzin i 58 minut temu

Ten z granatem to dziadek Donka ! Przystojny chłop.

odpowiedz

2
5
~ares 2012-06-23 (08:47) 2 lata 2 miesiące 7 dni 7 godzin i 24 minuty temu

no i kto dziś oskarża np. takich Finów o współpracę z nazistami ? W ogóle czy Niemcy ich zmusili do wspólnego uderzenia na sowietów ? Nie. Finowie widzieli w tym interes na odparcie barbarzyńców ze wschodu jak najdalej. A my oczywiście musieliśmy unieść się honorem w 39 i przegrać i kraj zniszczyć, żeby teraz o nas dobrze pisano, że odważni, że dzielni, choć biedni. Ech, trzeba było iść z Hitlerem na Moskwę...

odpowiedz

16
9
julian-malicki 2012-06-22 (19:17) 2 lata 2 miesiące 7 dni 20 godzin i 54 minuty temu

I znów zdjęcie z dziadkiem Tuska ,ile na to można patrzeć .???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~zdziwiony 2012-06-23 (02:40) 2 lata 2 miesiące 7 dni 13 godzin i 31 minut temu

1,2 mln sowieckich żołnierzy przeszło na stronę Hitlera i walczyło przeciwko komunizmowi. Widać jak duże było poparcie społeczne...

odpowiedz

2
1
~mkc2 2012-06-23 (00:38) 2 lata 2 miesiące 7 dni 15 godzin i 33 minuty temu

A ktory to Dziadek naszego GURU.

odpowiedz

8
4
~Karol 2012-06-22 (19:23) 2 lata 2 miesiące 7 dni 20 godzin i 48 minut temu

Rosjanie dysponowali czołgami T-34 i KW-1 przy których niemieckie były blaszanymi pudelkami a jednak brak łączności a przede wszystkim woli walki doprowadził do gigantycznej klęski w pierwszych miesiącach wojny. Późniejsze zwycięstwa Rosjan były uzyskiwane przy wielokrotnej przewadze w ludziach i sprzęcie.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

7
10
~Kris 2012-06-22 (23:43) 2 lata 2 miesiące 7 dni 16 godzin i 28 minut temu

Szkoda że Hitler nie pokonał Związku Radzieckiego !!!

odpowiedz

5
1
~klecha 2012-06-22 (23:35) 2 lata 2 miesiące 7 dni 16 godzin i 36 minut temu

tak na marginesie, Hitler zaatakował Rosję ze strachu iż Rosja zaatakuje pierwsza, miał dowody na to iż Rosjanie szykują się do wojny z Niemcami.

odpowiedz

0
0
~wlad 2012-06-22 (23:25) 2 lata 2 miesiące 7 dni 16 godzin i 46 minut temu

O...Ty nekrofilu.Zombi wracali???

odpowiedz

0
1
~tg 2012-06-22 (22:27) 2 lata 2 miesiące 7 dni 17 godzin i 44 minuty temu

jaja sobie robicie?

odpowiedz

11
0
~Wanda 2012-06-22 (20:36) 2 lata 2 miesiące 7 dni 19 godzin i 35 minut temu

A ten co siedzi za kierownicą to chyba dziadek Tuska bo z wyglądu jakby podobny?

odpowiedz

4
1
~los 2012-06-22 (20:16) 2 lata 2 miesiące 7 dni 19 godzin i 55 minut temu

Polacy bili rosjan w czasie Euro 2012 i teraz wyciagaja stare dzieje sprzed 70 lat.

odpowiedz