Trwa ładowanie...
d2aru6t
forum
07-09-2001 18:51

Forum w Krynicy: korupcja - rak państwa czy społeczeństwa?

(inf. własna)

d2aru6t
d2aru6t

Czy korupcja to rak państwa, czy też społeczeństwa? - zastanawiali się uczestnicy seminarium na temat korupcji, zorganizowanego w piątek w Krynicy w ramach Forum Gospodarczego. W debacie wzięli udział m.in. członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ryszard Kalisz, Jacek Wojciechowicz z Banku Światowego, rektor Warszawskiej Szkoły Liderów Zbigniew Pełczyński oraz były minister gospodarki Gruzji Vladimer Papava.

Zdaniem Kalisza, korupcja jest rakiem zarówno państwa, jak i społeczeństwa. Poseł wymienił kilka poziomów korupcji - od najniższego (tzw. gratyfikacje czyli prezenty wręczane np. lekarzom czy nauczycielom), po wyższy (w zarządzaniu samorządami) do najwyższego (na szczeblu państwowym).

Kalisz stwierdził, że korupcja w Polsce jest na wszystkich szczeblach, jednak trudno powiedzieć, który z wymienionych jej rodzajów jest najpoważniejszy. Dodał jednak, że szczególnie niebezpieczna jest korupcja na poziomie państwa, np. przy organizowaniu przetargów.

Zdaniem Wojciechowicza, korupcja to problem przede wszystkim krajów przechodzących transformację ustrojową. Wojciechowicz podkreślił, że w walce z nią Bank Światowy koncentruje się przede wszystkim na osobach pełniących funkcje publiczne. Dodał także, że korupcja jest dla państwa kosztowna. Powołując się na ubiegłoroczne badania poinformował, że w krajach byłego Związku Radzieckiego średnie jej koszty stanowiły 2,7% dochodów firm, w krajach Europy Centralnej i Środkowej zaś 2,2%.

d2aru6t

Wojciechowicz podkreślił ponadto, że korupcja kosztuje również społeczeństwo - ubożeje ono dając np. łapówki lekarzom.

O korupcji w Gruzji mówił Papava. Jak poinformował, do jej zwiększenia przyczyniło się w tym kraju powstawanie instytucji zachodnich. Dodał, że walka z korupcją będzie bezsensowna dopóty, dopóki nie powstanie np. instytucja własności prywatnej czy tzw. rząd elektroniczny w Internecie, dzięki któremu obywatele będą mogli zgłaszać swe zapytania czy problemy do polityków, bez konieczności pokonywania szczebli biurokracji.

Joanna Skrzypczak - WP

Zobacz także: - Forum Ekonomiczne

d2aru6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aru6t
Więcej tematów