Trwa ładowanie...
d3z699d
ustawa
27-02-2004 19:40

Eksperci krytykują poprawki Jakubowskiej

Zdaniem szefa komisji kultury i środków przekazu Jerzego Wenderlicha (SLD), obarczone błędami poprawki do projektu ustawy o rtv nie będą poparte. Ich wady wytykają tymczasem eksperci. Według Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO) chodzi głównie o poprawki Aleksandry Jakubowskiej.

d3z699d
d3z699d

Stanowisko ekspertów w sprawie blisko 100 poprawek zgłoszonych przez posłów do projektu tzw. małej nowelizacji ustawy o rtv, dostosowującej nasze prawo do wymogów UE, posłowie otrzymali w czwartek. Posiedzenie komisji odłożono do wtorku, gdyż jej członkowie chcieli najpierw zapoznać się z ekspertyzą.

Składają się na nią opinie czterech niezależnych zespołów: konstytucjonalistów - pracowników Zespołu Prawa Parlamentarnego Biura Studiów i Ekspertyz, pracowników Wydziału Ekspertyz Prawnych, ekspertów ds. legislacji z Zespołu Prawa Europejskiego oraz ekspertów z Wydziału Studiów Budżetowych.

"Ekspertyza jest druzgocąca dla poprawek pani Aleksandry Jakubowskiej. Kwestionowany jest tryb i moment ich zgłaszania" - powiedziała Śledzińska-Katarasińska. Według niej, nad zasadniczymi poprawkami, jakie zgłosiła Jakubowska, powinno się dyskutować. Tymczasem Jakubowska zgłosiła je podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy, w ubiegły wtorek. Komisja nie miała więc możliwości przeprowadzenia dyskusji.

Poprawki szefowej gabinetu politycznego premiera, Aleksandry Jakubowskiej dotyczą m.in. dekoncentracji, ściągalności abonamentu i archiwów. Jakubowska zaproponowała, aby w ustawie znalazł się m.in. zapis o tym, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy podmiot ubiegający się o koncesję ma np. wpływ na gazetę codzienną o zasięgu ogólnokrajowym. Gdyby tak było, podmiot taki nie otrzymywałby koncesji.

d3z699d

Inna poprawka Jakubowskiej dotyczy abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wnioskodawczyni proponuje, by każdy używany odbiornik rtv podlegał zgłoszeniu w urzędzie pocztowym. W razie niepłacenia abonamentu - zgodnie z poprawką - odbiorcy groziłaby kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty za korzystanie z radia i telewizji.

"Są sugestie ekspertów, że poszczególne zapisy tych rozwiązań mogą być niekonstytucyjne" - wyjaśniła Śledzińska-Katarasińska. W opinii posłanki PO, autorzy poprawek, do których są poważne zastrzeżenia ekspertów, po przeczytaniu ekspertyzy powinni je wycofać. Jeśli tak się nie stanie, komisja będzie głosować propozycje posłów.

d3z699d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z699d
Więcej tematów