Trwa ładowanie...

Dzień Flagi RP - jak uniknąć kompromitacji?

Brudne, postrzępione i z nieodpowiednimi napisami - tak najczęściej wyglądają polskie flagi przed urzędami państwowymi i na prywatnych posesjach. Kilka dni przed Dniem Flagi RP dr Janusz Sibora, specjalista ds. protokołu dyplomatycznego, radzi w TOK FM jak uniknąć kompromitacji 2 maja i prawidłowo wywiesić flagę.

Dzień Flagi RP - jak uniknąć kompromitacji?Źródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d3nvsta
d3nvsta

Przede wszystkim flaga powinna być czysta i zadbana. Nie można umieszczać na niej żadnych napisów. Po wyjęciu flagi z opakowania warto ją także wyprasować. - Często kupując flagę w ostatniej chwili, wyjmujemy ją z opakowania i od razu wywieszamy. Wtedy wygląda jak tabliczka czekolady, a to bardzo źle wygląda - mówił ekspert.

Warto także pamiętać, że flaga z godłem państwowym zarezerwowana jest tylko dla placówek dyplomatycznych, konsularnych, lotnisk i kapitanatu portów.

Wiele urzędów ma także problem z wywieszeniem flag w odpowiedniej kolejności. Także tutaj obowiązują przepisy, ściśle określone w załączniku do Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Najważniejsza jest oczywiście flaga narodowa. Tuż po niej wieszamy flagę innego państwa - jeśli mamy gościa spoza Polski. Następne powinny być powieszone flagi: województwa, powiatu lub gminy, flaga UE. Potem jest miejsce dla wieszania flagi organizacji ogólnopolskiej, organizacji międzynarodowej, służbowej, firmowej i na końcu okolicznościowej - wylicza specjalista ds. protokołu dyplomatycznego.

d3nvsta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nvsta
Więcej tematów