Trwa ładowanie...
d473ut8

Bułgaria: priorytety Pyrwanowa

Prezydent Bułgarii Petyr Stojanow uznał swoją
porażkę z liderem socjalistów Georgim Pyrwanowem w niedzielnej,
drugiej turze wyborów prezydenckich w tym kraju.

d473ut8
d473ut8

Według sondaży, przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi, jego przeciwnik Georgi Pyrwanow uzyskał 52-54% głosów. Dotychczasowego szefa państwa poparło 46-485 wyborców. Oficjalne wyniki wyborów będą znane w poniedziałek.

Pyrwanow, lider Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), oświadczył natomiast na niedzielnej konferencji prasowej w Sofii, że jako głowa państwa będzie działać na rzecz wejścia Bułgarii do Unii Europejskiej i NATO.

Dodał, że nie chodzi o szokowe rozszerzenie, lecz o integrację po spełnieniu przez Bułgarię kryteriów członkostwa w obu strukturach.

Pyrwanow zapowiedział też aktywną politykę na Bałkanach i ożywienie stosunków z Rosją, Ukrainą oraz innymi, tradycyjnymi partnerami Bułgarii.

d473ut8

Mówiąc o swoich planach w polityce wewnętrznej, Pyrwanow oświadczył, że chce być prezydentem ponadpartyjnym. Zapowiedział, że wkrótce wystąpi z BSP. Z życia politycznego trzeba wykorzenić nienawiść i konfrontację - mówił.

Za swoje najważniejsze zadanie w sferze wewnętrznej uznał odbudowę zaufania obywateli do państwa. Będzie się także starał, by państwo prowadziło aktywniejszą politykę społeczną.

Pyrwanow zapowiedział ponadto, że większą rolę w służbie państwowej będą odgrywali reprezentanci mniejszości tureckiej.

Lider BSP ma 44 lata. Jest z wykształcenia historykiem. Dotychczas miał opinię polityka, któremu kampanie wyborcze wyraźnie nie udają się.

d473ut8

W 1995 roku jako szef sztabu wyborczego w największym skupisku bułgarskich Turków, Kyrdżali, doprowadził do poważnej porażki lewicy. Rok później jako szef sztabu wyborczego kandydata lewicy na prezydenta także nie odnotował sukcesów.

W grudniu 1996 roku na dramatycznym zjeździe partii socjalistycznej wybrano go na przewodniczącego jako osobę kompromisową, która nie dopuści do rozłamu w partii. Rzeczywiście, do rozpadu BPS nie doszło, lecz opuścili ją liczni członkowie, a w kwietniu 1997 roku, w wyborach parlamentarnych partia doznała druzgocącej porażki.

Przed wyborami obserwatorzy utrzymywali, że dla Pyrwanowa sukcesem byłoby już otrzymanie większej liczby głosów niż w czerwcowych wyborach parlamentarnych, kiedy BPS zdobyła 17%. (and)

d473ut8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d473ut8
Więcej tematów