Trwa ładowanie...

Biedronki azjatyckie pojawiają się w domach. Mogą być groźne dla zdrowia

Biedronki azjatyckie jesienią pojawiają się w domach Polaków. Trzeba jednak uważać, ponieważ te owady gryzą i mogą być groźne dla zdrowia. Jak odróżnić je od biedronek siedmiokropek i jak się ich pozbyć?

Biedronki azjatyckie gryzą. Mogą być groźne dla zdrowia Biedronki azjatyckie gryzą. Mogą być groźne dla zdrowia Źródło: East News, fot: FLPA/Paul Hobson
d4k5ggw
d4k5ggw

Biedronki azjatyckie pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu, a ich liczba stale rośnie. W okresie jesienno-zimowej te owady szukają schronienia, dlatego często pojawiają się w domach. Trzeba jednak uważać, ponieważ gryzą i mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Jak wygląda biedronka azjatycka i jak odróżnić jej od siedmiokropki?

Biedronka azjatycka osiąga długość od pięciu do ośmiu milimetrów. Jej ubarwienie bywa różne. Od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone, po czarne. Nie ma określonej liczby kropek. Może nawet nie mieć ich wcale.

Z kolei tradycyjnie występująca w Polsce biedronka siedmiokropka ma, jak sama nazwa wskazuje, siedem kropek. Po trzy na dwóch błyszczących i czerwonych pokrywach, a także jedną wspólną. Osiąga długość od sześciu do ośmiu milimetrów. Ma czarną głowę z jasnymi plamkami przy oczach i kilka dodatkowych białych plamek na ciele.

Zobacz także: Solidarność kontra TSUE. Związkowcy cieszą się ze wsparcia narodowców

Jak widać, biedronkę azjatycką od siedmiokropki można najłatwiej odróżnić po kolorze lub liczbie kropek.

d4k5ggw

Biedronka azjatycka. Ugryzienie może zakończyć się ciężką reakcją alergiczną

Biedronek azjatyckich nie warto brać na ręce, ponieważ gryzą. Miejsce po takim ugryzieniu robi się czerwone i swędzące. Opisano kilka przypadków ciężkich reakcji alergicznych, które zakończyły się hospitalizacją. Dochodziło wówczas do obrzęku twarzy wśród dzieci.

W niektórych rejonach nawet 10 proc. ludzi może być uczulonych na biedronkę azjatycką.

Jak najlepiej pozbyć się biedronki azjatyckiej? Wciągnąć ją odkurzaczem i wyrzucić worek. W sytuacji zagrożenia lub po śmierci owad wydziela żółtą substancję, której ciężko się pozbyć. Aby uchronić się przed "inwazją", najlepiej założyć w oknach moskitiery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4k5ggw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k5ggw
Więcej tematów