Trwa ładowanie...

Bezpieczny powrót po wakacjach. E-usługi do pracy, dla domu i w szkole

W tym roku powrót do powakacyjnej rzeczywistości może być podwójnie trudny. Nikt nie wie, jak "nowa normalność" będzie wyglądała w praktyce. Pamiętajmy, że cały czas warto być ostrożnym i unikać zatłoczonych miejsc. Jeśli macie coś do załatwienia w urzędzie, nie oznacza to, że musicie tam iść. Skorzystajcie z e-usług.

Materiał powstał przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK
Bezpieczny powrót po wakacjach. E-usługi do pracy, dla domu i w szkoleŹródło: Materiały prasowe
d478jrq
d478jrq

Powakacyjna rzeczywistość będzie daleka od stanu sprzed COVID-19. Ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów, konieczność utrzymania dystansu społecznego i szczególna ostrożność zalecana osobom starszym i chorym – to wszystko sprawia, że coraz bardziej doceniamy korzystanie z usług przez internet. Tym bardziej, że dzięki temu do minimum możemy ograniczyć wizyty w urzędach.

Korzystanie z dokumentów także może być dziś dużo łatwiejsze - wystarczy, że mamy pod ręką smartfon. Telefon może nas również ostrzec przed koronawirusem.

ProteGo Safe. Chroń siebie i innych

Przed powrotem do pracy warto pobrać i zainstalować w swoim telefonie aplikację ProteGO Safe, dzięki której – w razie potrzeby - dowiecie się, że mieliście kontakt z koronawirusem. To szansa na szybszą reakcję i pomoc. Aplikacja szanuje prywatność użytkowników, jest też w pełni bezpieczna dla ich danych. Dlatego nie dowiecie się, kto to zachorował. Wraz z powiadomieniem o możliwym ryzyku - otrzymacie konkretne wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić - gdzie zadzwonić, jak się zachować.
Jeśli na swój telefon dostaniecie powiadomienie, nie oznacza to od razu konieczności poddania się obowiązkowej kwarantannie.

Aplikacja działa w oparciu o Bluetooth – dlatego po pobraniu jej na swój smartfon, koniecznie go włączcie.

d478jrq

– Głównym zadaniem aplikacji jest wysyłanie powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Dostaniemy taką informację, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jest jeden warunek – i ona i my musimy mieć zainstalowaną aplikacja ProteGO Safe. Dlatego tak ważne, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Aplikacja jest bezpłatna i całkowicie bezpieczna. Wystarczy ją zainstalować, włączyć tzw. monitorowanie ryzyka, czyli Bluetooth, i w zasadzie można o niej zapomnieć. Aplikacja sama przypomni o sobie, gdy okaże się, że mieliśmy kontakt z wirusem. Co ważne otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że będziemy objęci kwarantanną.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store

Zobacz, jak działa aplikacja ProteGO Safe

E-państwo – www.gov.pl

Wniosek o nowy dowód osobisty, sprawdzenie historii pojazdu, wysłanie pisma do urzędu, odpis aktu stanu cywilnego – i dziesiątki innych spraw można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wizyta na portalu www.gov.pl.
To miejsce, gdzie zgromadzono wszystkie usługi państwowe, do których możemy mieć dostęp online. Wystarczy wyszukać to, co nas interesuje.

d478jrq

Wizyta na portalu spokojnie zastąpi wizytę w urzędach, które w wielu miastach wciąż pracują w trybie epidemicznym, ograniczając przyjęcia petentów.

By korzystać z e-usług, wystarczy w kilka chwil i za darmo założyć bezpłatny profil zaufany, który potwierdza naszą tożsamość. Warto go mieć, przyda się nie raz!

Zobacz, jak założyć profil zaufany

Potwierdzenie tożsamości – profil zaufany

Jeśli twoja sprawa wymaga obecności w jakimś urzędzie (ZUS, Urząd Skarbowy, Starostwo Powiatowe itp.), to prawdopodobnie tylko po to, żebyś coś podpisał lub coś osobiście odebrał z tego urzędu – również potwierdzając to podpisem. Twój fizyczny podpis nie jest tu jedynym rozwiązaniem – możesz posłużyć się wspomnianym już profilem zaufanym, rodzajem podpisu elektronicznego, który tylko ty możesz złożyć. Dzięki temu nie będziesz musiał chodzić do urzędu z każdym podaniem, wnioskiem czy innym dokumentem.
Profil zaufany można założyć osobiście, podczas wizyty w urzędzie, albo – co szczególnie istotne właśnie teraz – online. Najlepiej zrobić to za pomocą swojego banku – większość z nich ma już taką funkcjonalność.

d478jrq

Aktywacji profilu zaufanego dokonuje się z wykorzystaniem danych do logowania do internetowego serwisu transakcyjnego banku.

Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym potwierdza się później w ten sam sposób – logując się do banku.

Urząd nie wymaga od nas przy tym dokonywania żadnych przelewów, wpłat. Wystarczy samo logowanie, które pozwala na naszą identyfikację.

Profil zaufany można też założyć podczas videorozmowy z urzędnikiem.

d478jrq

Dowiedz się więcej na stronie gov.pl.

Wszystkie dokumenty w smartfonie – mObywatel

Zamiast dowodu osobistego, rejestracyjnego czy legitymacji szkolnej lub studenckiej w portfelu – aplikacja na smartfonie? mObywatel do bezpłatna mobilna aplikacja zawierająca obecnie aż sześć różnych usług, a w przygotowaniu są kolejne. Za całość odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji, a więc jest to oficjalne i bezpieczne rozwiązanie.

- mTożsamość – to odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Służy do potwierdzenia tożsamości wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny dowód osobisty, np. na poczcie, hotelach, siłowniach czy w pociągach.

d478jrq

- mLegitymacja – w wersji szkolnej i studenckiej. Potwierdza przynależność do danej szkoły i potwierdza wszystkie zniżki. By z niej skorzystać, szkoła powinna podpisać porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Dzięki temu rozwiązaniu papierową legitymację można schować do szuflady – na pamiątkę.

- mPojazd – zawiera dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. W mPojazd nie ma informacji o samochodach w leasingu.

- eRecepta – przepisane nam przez lekarza recepty w smartfonie.

d478jrq

- Polak za granicą – wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kraju, do którego wyjeżdżamy – nie tylko unijnego. W zakładce tej można znaleźć również aktualne wiadomości związane z epidemią COVID-19 w danym kraju.

Linki do pobrania aplikacji mObywatel znajdziesz na tej stronie: https://www.gov.pl/web/mobywatel/pobierz-aplikacje1.

Aktywacja mObywatela i korzystanie z tego rozwiązania jest bezpłatne.

Jeszcze w tym roku, na liście usług znajdzie się mPrawo Jazdy, czyli elektroniczny dokument uprawniający nas do kierowania pojazdami, połączony z informacją o aktualnej liczbie naszych punktów karnych.

e-Państwo coraz większe

Lista e-usług i aplikacji oferowanych przez państwo rośnie w niespotykanym tempie. Aktualna oferta jest dostępna na portalu GOV.pl.

Warto dodać, że od dawna przez internet działają m.in. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Krajowy Rejestr Sądowy, Elektroniczne Księgi Wieczyste, finanse.mf.gov.pl (składanie deklaracji podatkowych), KRUS, ZUS, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To sprawia, że osobiste wizyty w urzędach coraz częściej pozostają tylko wspomnieniem.

Materiał powstał przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK
d478jrq

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d478jrq
Więcej tematów