Trwa ładowanie...
d2qyrt5
szpital
18-02-2005 19:10

Apel ministrów do komorników

Minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas
zwrócił się do prezesa Krajowej Rady Komorniczej o apel do
komorników, by do czasu zmian w Kodeksie postępowania cywilnego
(kpc) zaniechali prowadzonych egzekucji środków z kont szpitali i
zakładów opieki zdrowotnej.

d2qyrt5
d2qyrt5

Po popołudniowym spotkaniu premiera z prezydium Komisji Trójstronnej i przedstawicieli związków zawodowych służby zdrowia Związkowcy z "Solidarności" podjęli decyzję o zawieszeniu dotychczasowego protestu.

W piątek wieczorem na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera, w której wziął również udział minister zdrowa Marek Balicki, Kalwas powiedział, że autorytet prezes samorządu komorniczego - Iwony Karpiuk-Sucheckiej, pozwala optymistycznie myśleć o reakcji komorników na apel.

W przesłanym w piątek po południu komunikacie, prezes Krajowej Rady Komorniczej, Iwony Karpiuk-Suchecka, informuje: "kieruję apel do komorników sądowych, którzy prowadzą egzekucję przeciwko szpitalom (...), aby zwrócili się do wierzycieli, którzy decydują o egzekucji i sposobie egzekucji, aby wyrazili zgodę na zawieszenie postępowania w egzekucji z rachunków bankowych szpitali, a jeżeli zajęcie to zostało już dokonane, aby wyrazili zgodę na wypłatę z rachunków kwot niezbędnych szpitalom na bieżące funkcjonowanie".

Kalwas powiedział także, że w szybkim trybie nastąpi powrót do poprzednich zapisów w Kodeksie, co pozwoli na ochronę wynagrodzeń pracowników służby zdrowia. To przywrócenie nastąpi tylko na czas dokonania prac nad nowelizacją kpc w części art. 890 par. 2, który będzie tak zmieniony, że będzie on dotyczył wszystkich pracodawców, a nie tylko zakładów opieki zdrowotnej - powiedział Kalwas.

d2qyrt5

Te rozwiązania będą przeprowadzone w ciągu dwóch do trzech tygodni - wyjaśnił.

O tych propozycjach zaradzenia trudnej sytuacji w służbie zdrowia poinformowano w piątek po południu na spotkaniu premiera z prezydium Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

W spotkaniu tym wzięły udział także przedstawicielki trzech największych struktur związkowych służby zdrowia: przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia Urszula Michalska, przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Bożena Banachowicz oraz szefowa sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ "S" Maria Ochman.

Jak wyjaśnił na konferencji Marek Balicki, na spotkaniu tym ustalono także, że w przyszłym tygodniu rozpocznie prace powołany przy Komisji Trójstronnej zespół branżowy ds. służby zdrowia. "To będzie nowa forma współdziałania" - powiedział. Dodał, że poinformował też związkowców o zawartości nowego projektu ustawy o pomocy społecznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.

d2qyrt5

Balicki podkreślił, że zaapelowano także do związkowców o wstrzymanie protestów. Jego zdaniem, apel był oparty na "konkretnych informacjach". "Jakie będą efekty? Zobaczymy, chciałbym mieć nadzieję, że dobre" - dodał.

"Zawieszamy protest" - powiedziała w piątek wieczorem przewodnicząca rady sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman. Podjęliśmy tę decyzję po spotkaniu i konsultacjach z szefami regionów, gdzie trwały głodówki. Osiągnęliśmy to, co zakładaliśmy. Trzeba było aż takiej formy protestu, wyczerpującej dla nas i naszych rodzin, żeby to osiągnąć i żeby powołano trójstronny zespół branżowy służby zdrowia. Mam nadzieję, że te propozycje będą realizowane - dodała.

d2qyrt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qyrt5
Więcej tematów