Trwa ładowanie...

Apel leśników. Zwrócili się do wielbicieli zwierząt

Lasy Państwowe zamieściły w mediach społecznościowych ostrzeżenie przed zwierzęciem, które tylko pozornie może wydawać się miłe i przyjazne człowiekowi. Chodzi o wilka, gatunek, którego przedstawiciele coraz częściej pojawiają się w lasach i na polach. To nie "milusi piesek" - ostrzegają leśnicy.

Wilk zarejestrowany na terenie Nadleśnictwa PrzedborówWilk zarejestrowany na terenie Nadleśnictwa PrzedborówŹródło: Lasy Państwowe, Twitter
d2pnw6i
d2pnw6i

Choć przypominają domowego psa, są zwierzętami dzikimi i tak też należy je traktować. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których wilki pojawiają się w pobliżu człowieka, mimo że wolą unikać kontaktu z ludźmi. Gdy już do takiego dojdzie, należy zachować szczególną ostrożność, o czym informują Lasy Państwowe na swoim Twitterze.

"Nie ma siły niedźwiedzia"

Fotopułapka zamontowana na terenie Nadleśnictwa Przedborów zarejestrowała przechadzającego się polaną wilka. Z tej okazji leśnicy postanowili przypomnieć ludziom, jak niebezpieczne może okazać się bliskie spotkanie z przedstawicielem tego gatunku.

"Wilk nie ma siły niedźwiedzia, ale też jest groźnym drapieżnikiem, a nie milusim pieskiem" - ostrzegają Lasy Państwowe na Twitterze, zwracając się przede wszystkim do osób, które kochają zwierzęta i mogą widzieć w wilku pieska do pogłaskania. "Nie należy się do niego zbliżać, nawet jak się bardzo lubi wszystkie zwierzątka" - dodają we wpisie.

d2pnw6i

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Krzyknęła i pomachała niedźwiedziowi. Jego reakcja to hit sieci

Gdy spotkasz wilka

Wilk jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną ścisłą. Ze względu na skryty tryb życia i częste przemieszczanie się, trudno dokładnie określić jego populację. Jak informuje Nadleśnictwo Kwidzyn, coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których wilk staje na drodze człowieka. Leśnicy poinformowali, jak należy wówczas się zachować.

Gdy zobaczysz wilka, podnieś wysoko ręce i machaj nimi. Dzięki temu zwierzę dostrzeże cię i wyczuje zapach. Następnie zacznij wydawać głośne dźwięki, np. mów lub gwiżdż. Po chwili zacznij powoli się wycofywać. Przyśpiesz kroku, jeśli zobaczysz, że wilk nie reaguje na ciebie. Jeśli twoim zdaniem zwierzę zachowywało się nienaturalnie, powiadom o sytuacji Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz odpowiednie Nadleśnictwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pnw6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pnw6i
Więcej tematów