Trwa ładowanie...
lesbijki
27-06-2006 11:44

80.000 dzieci żyje w rodzinach homoseksualnych

Co najmniej 80.000 dzieci żyje z ojcami gejami lub matkami lesbijkami – wynika z badań przeprowadzonych w Europie i USA.
W Europie ok. 1% gejów (15% lesbijek) ma dzieci - pisze "El Pais".

80.000 dzieci żyje w rodzinach homoseksualnychŹródło: AFP
d2a7kke
d2a7kke

Badania przeprowadzone w USA przez Staceya i Biblarza w 2001 r. zakładały, że dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci stanowiłyby od 1% do 12% wszystkich nastolatków. Wg obliczeń Hiszpanów jest ich 80 000.

Mar Gonzalez, profesor psychologii na Uniwersytecie w Sewilli uważa, że zróżnicowanie wśród rodzin pod względem płci jest już faktem. Przewodnicząca hiszpańskiej Państwowej Federacji Lesbijek, Gejów, Transseksualistów i Biseksualistów (FELGT), Beatriz Gimeno uważa, że homoseksualny model rodziny w przyszłości może stać się bardziej popularny niż ten tradycyjny. – To bogactwo społeczeństwa, wciąż za rzadko dostrzegane – podkreśla.

Na te wyzwania próbował odpowiedzieć Kongres Zróżnicowania Rodzinnego, zorganizowany przez FELGT i Związek Stowarzyszeń Rodzinnych, który trwał od czwartku do soboty w Valencii. Gimeno uważa, że jej organizacja nie chce zwalczać tradycyjnego modelu rodziny tylko przesądy dotyczące możliwości wychowawczych rodziców-homoseksualistów. Zamierza też stworzyć społeczeństwo bardziej tolerancyjne. – Nie można nie zauważać, że model rodziny się zmienia– mówi. – Krytyka rodziny homoseksualnej ma swoje korzenie w myśleniu konserwatywnym, przeciwnym wolności, pluralizmowi, niezależności jednostki.

Profesor Mar Gonzalez uważa, że wg wielu badań dzieci w rodzinach homoseksualnych rozwijają się normalnie, mają te same możliwości i perspektywy, co dzieci z rodzin heteroseksualnych. Badania przeprowadziła wśród 28 rodzin homoseksualnych. Stwierdziła, że w rodzinach homoseksualnych dzieci traktowane są równo, ich seksualność nie jest ograniczona i wykazują się dużą tolerancją. Profesor zauważa, że dzieci te spotykają się czasem z reakcją negatywną w szkołach i zdarza się, że są sfrustrowane, ponieważ nie mają z kim dzielić swoich doświadczeń.

d2a7kke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a7kke
Więcej tematów