Trwa ładowanie...

40 milionów dla kliniki Budzik. Pieniądze na pomoc ofiarom przestępstw pochodzą od przestępców

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk podpisali umowę na wybudowanie i wyposażenie kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie.

40 milionów dla kliniki Budzik. Pieniądze na pomoc ofiarom przestępstw pochodzą od przestępcówŹródło: Forum, fot: FORUMgwiazd.com.pl
d2ljc5i
d2ljc5i

- Spotykamy się, by przypieczętować niezwykle ważną decyzję, jaką jest przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości kwoty blisko 40 milionów złotych na tak bardzo wyczekiwaną klinikę „Budzik” dla dorosłych. Te pieniądze, zasądzone od przestępców, są przekazywane na mądry i dobry cel - powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Minister zaznaczył, że powstanie kliniki, która będzie niosła pomoc w dużej mierze ofiarom przestępstw, jest najlepszym przykładem sensownego i roztropnego wykorzystania środków Funduszu Sprawiedliwości.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że to niezwykle ważna i bardzo potrzebna inwestycja, zważywszy zwłaszcza na liczbę osób w śpiączce oczekujących na profesjonalną pomoc. Dzięki tej nowej klinice Fundacja „Akogo?” będzie mogła rozszerzyć świadczenie swoich usług – dodała Agata Kornhauser-Duda, która została honorowym patronem przedsięwzięcia.

– Tym patronatem chciałam dać wyraz mojemu niekwestionowanemu poparciu dla idei, która od samego początku przyświeca wszystkim działaniom Fundacji. Trzymam mocno kciuki za tę inwestycję i życzę powodzenia – podkreśliła.

d2ljc5i

Już kilkudziesięciu wybudzonych

Ewa Błaszczyk dziękowała Pierwszej Damie za patronat, a Ministrowi Sprawiedliwości za wsparcie inwestycji. – To fantastyczna wiadomość. Będziemy mogli mocno skupić się na szybkiej budowie kliniki i jak najszybszym przyjmowaniu pacjentów – powiedziała.

Jednym z uczestników uroczystości był Krzysztof Fogel, który został potrącony przez samochód, gdy wysiadał z autobusu wiozącego go ze szkoły. W wyniku obrażeń stracił przytomność i zapadł w śpiączkę. Dzięki leczeniu w klinice „Budzik” wybudził się ze śpiączki.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- Miałem wyśmienitego rehabilitanta. Nowa klinika jest bardzo potrzebna, bo w „Budziku” dla dorosłych w Olszynie jest jedynie pięć łóżek – powiedział.

d2ljc5i

Krzysztof jest jednym z kilkudziesięciu dzieci wybudzonych w „Budziku” prowadzonym przez fundację Ewy Błaszczyk. Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, sfinansuje utworzenie podobnej kliniki dla dorosłych.

Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” otrzyma na ten cel środki, które pozwolą wybudować i w pełni wyposażyć nowoczesną placówkę w Warszawie, gdzie ratunek znajdą ludzie, którzy zapadli w śpiączkę.

Budzik dla 16 pacjentów

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie w Warszawie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia.

d2ljc5i

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Zostanie kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy.

Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie również sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Zaawansowanym zabiegom i kompleksowej terapii będzie poddawanych równocześnie 16 pacjentów. Unikatowym na skalę światową rozwiązaniem jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin i osób bliskich pacjentów, co stanowi olbrzymią wartość całego programu wybudzania. Zarówno pacjenci, jak ich opiekunowie, nie będą uiszczali za pobyt w klinice żadnych opłat.

d2ljc5i

Klinika zwycięzcą konkursu

Projekt BUDZIK DLA DOROSŁYCH Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy.

Budowa, wyposażenie i utrzymanie nowoczesnej placówki sprawującej opiekę nad tymi pacjentami jest koniecznością. Ten obowiązek wypełnia Funduszu Sprawiedliwości, do którego głównych zadań należy niesienie pomocy ofiarom przestępstw.

d2ljc5i

Czas oczekiwania na przyjęcie w klinice dla dzieci nie wynosi dłużej niż dwa tygodnie. O wiele trudniejsza sytuacja dotyczy dorosłych. Od 2016 roku, dzięki inicjatywie Fundacji „Akogo?” i współpracy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, działa pierwszy oddział „wybudzeniowy” dla dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Na przyjęcie do ośrodka czeka ponad 800 osób, a może się w nim leczyć równocześnie zaledwie 8 pacjentów. Stąd potrzeba tworzenia kolejnych „Budzików” dla dorosłych.

d2ljc5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ljc5i
Więcej tematów