Trwa ładowanie...

„100 książek na stulecie niepodległości”: „Solaris” Stanisława Lema zwycięża w plebiscycie Trójki

Książka "Solaris” Stanisława Lema zwyciężyła w plebiscycie radiowej Trójki "100 książek na stulecie niepodległości". Wyróżniono również m.in. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

„100 książek na stulecie niepodległości”: „Solaris” Stanisława Lema zwycięża w plebiscycie TrójkiŹródło: iStock.com
d1bnima
d1bnima

"Solaris” Stanisława Lema książką "stulecia niepodległości"

Akcja radiowej Trójki „100 książek na stulecie niepodległości” jest największym tego typu plebiscytem zorganizowanym w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Według słuchaczy najważniejszym dziełem polskiej literatury opublikowanym po 1918 roku jest książka „Solaris” Stanisława Lema. W plebiscycie oddano ponad 21 tys. głosów.

W głosowaniu zostały wyróżnione również: "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza i "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta.

"Zwycięstwo Lema mnie nie zaskakuje"

„To, oczywiście, nie jest żaden nowy kanon tylko zabawa dla słuchaczy. Przede wszystkim cieszy nas, że tak licznie wzięli oni udział w plebiscycie. Co jest tym cenniejsze, że żyjemy w czasach, gdy ponad 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek” – powiedział Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i pomysłodawca akcji, cytowany przez Polskie Radio. „Jeśli uznamy to za swoisty sondaż popularności, to zwycięstwo Lema mnie nie zaskakuje. To pisarz wciąż kochany przez czytelników. Ale już drugie miejsce "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego pokazuje, że nasi słuchacze rozumieją wagę tego świadectwa. Podobnie jak rangę dorobku Gombrowicza, Schulza czy Herberta” – dodał Cieślik.

Słuchacze typowali swoje ulubione tytuły od 18 września do 11 listopada. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto następujące tytuły: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Wiersze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, "Tango" Sławomira Mrożka, "Medaliony" Zofii Nałkowskiej oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

d1bnima
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bnima
Więcej tematów