Trwa ładowanie...
dalyuyi

Związkowcy wyrzuceni z pracy!

Szefowie związków zawodowych zostali zwolnieni z Jastrzębskiej Spółki Węglowej za złamanie regulaminu pracowniczego.
Share
dalyuyi

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej dyscyplinarnie zwolnił dziesięciu szefów związków zawodowych kopalni Budryk, jako oficjalny powód władze spółki wskazały wspieranie przez związkowców protestujących w Kompanii Węglowej. Zdaniem JSW doszło do złamania regulaminu poprzez: organizowanie, kierowanie lub dokonywanie innych czynności i zaniechań polegających na prowadzeniu działalności akcji protestacyjnej pod ziemią.

„Protest przeprowadzono bez zachowania procedur wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy” – czytamy w zawiadomieniu o zamiarze rozwiązania umowy o pracę. Zdaniem JSW, pracownicy byli namawiani przez związkowców do strajku podziemnego.

- Ta nielegalna forma protestu jest w krótkim czasie w kopalni Budryk kolejnym przypadkiem narażania pracowników na niebezpieczeństwo poprzez pozostawanie pracowników pod ziemią poza czasem pracy, co jest sprzeczne z prawem. Poprzednia akcja miała miejsce 3-4 grudnia 2014 r. Wówczas pracodawca ostatecznie odstąpił od wyciągania konsekwencji wobec organizatora, co nie przyniosło rezultatu w postaci zaniechania naruszania prawa w przyszłości. Zgodnie z procedurą pracodawca jest zobowiązany do uzyskania zgody od związków zawodowych na rozwiązanie umowy o pracę z członkami tych związków – informują przedstawiciele JSW.

dalyuyi

Procedura zwolnień uruchomiona w kopalni Budryk dotyczy zorganizowania przez tamtejszych liderów związkowych nielegalnego strajku pod ziemią w dniach 14, 15 i 16 stycznia 2015 r.

- Protest stanowił zagrożenie dla zdrowia jego uczestników poprzez pozostawanie pracowników w wyrobiskach w miejscach, na które kierownik ruchu zakładu górniczego nie wyraził zgody ponad normy czasu pracy oraz wywołał chaos, zwłaszcza w kwestii miejsca pobytu i przemieszczania się pracowników – czytamy.

dalyuyi

Podziel się opinią

Share
dalyuyi
dalyuyi
Więcej tematów