Trwa ładowanie...
d40ll4u

Sejm zdecydował ws. powołania nowego Rzecznika Praw Obywatleskich

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa, 22.10.2020. Kandydatka na stanowisko RPO Zuzanna Rudzińskiej-Bluszcz na sali obrad Sejmu, 22 bm. Sejm wznowił obrady; odbędzie się m.in. drugie czytanie projektu dot. walki z epidemiš. (aldg) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 22.10.2020. Kandydatka na stanowisko RPO Zuzanna Rudzińskiej-Bluszcz na sali obrad Sejmu, 22 bm. Sejm wznowił obrady; odbędzie się m.in. drugie czytanie projektu dot. walki z epidemiš. (aldg) PAP/Mateusz Marek (PAP, Fot: PAP/Mateusz Marek, Mateusz Marek)
d40ll4u

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zdecydowała o tym większość sejmowa w czwartkowym głosowaniu. Za kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz zagłosowało 201 posłów, przeciw było 237, a wstrzymało się 9.

W wywiadzie udzielonym tuż po głosowaniu na antenie radia RMF FM Rudzińska-Bluszcz unikała wyrażenia konkretnej opinii na temat jego wyniku. Odniosła się jednak do wygłoszonego przed głosowaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował, że przerywanie ciąży z uwagi na poważne wady płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

- Uważam, że dzisiejszy wyrok będzie miał bardzo daleko idące negatywne konsekwencje nie tylko dla kobiet ale też dla całych rodzin. Ten wyrok uderzy w dużej mierze kobiety w trudniejszej sytuacji finansowej - stwierdziła. - To są daleko idące konsekwencje i jestem poruszona zmianami, jakie będą miały miejsce w naszym państwie - dodała.

d40ll4u

Sejm. Awantura przed głosowaniem

Przed głosowaniem nad powołaniem RPO w Sejmie doszło do awantury. Wywołały ją słowa posła Konfederacji Roberta Winnickiego. Poseł pochwalił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji.

Po wypowiedzi Winnickiego w Sejmie wybuchła prawdziwa burza. Posłowie opozycji tupali i uderzali dłońmi w ławy poselskie. Pojawiły się okrzyki "Hańba!"

- Lewica pokazuje swoje chamstwo właśnie. Panie przewodniczący Czarzasty, jak panu nie wstyd, że pana posłowie takie rzeczy robią - grzmiał marszałek Terlecki.

d40ll4u

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Apel do marszałka Sejmu

Głosowanie nad wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich planowo miało odbyć się już w środę, jednak ostatecznie wszystkie głosowania zostały przełożone na następny dzień. Zanim jednak Sejm to ogłosił, Rudzińska-Bluszcz opublikowała w sieci nagranie sprzed budynku parlamentu, w którym zwraca się m.in. do marszałka.

- Szanowny panie marszałku, szanowne panie posłanki, szanowni panowie posłowie. Bardzo zależy mi, aby coś państwu powiedzieć. A zwracam się do państwa sprzed budynku Sejmu, bo choć na sali sejmowej odbędzie się dziś głosowanie w sprawie powołania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, to jako jedynej ubiegającej się o to stanowisko kandydatce, nie pozwolono mi na wczorajszym Konwencie Seniorów na zabranie głosu przed wysoką izbą - mówi na filmie kandydatka na RPO.

5 października ws. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz głosowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która ponownie negatywnie zaopiniowała jej kandydaturę. Za pozytywną rekomendacją było 12 posłów, przeciw - 14.

d40ll4u

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Wspiera ją 1050 organizacji

Poparcie dla mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wyraziło do tej pory już 1050 organizacji społecznych. Skierowano też specjalny list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Prezydium Sejmu, z prośbą o umożliwienie adwokat wystąpienia na sejmowej sali obrad przed głosowaniem nad jej kandydaturą.

"Przedstawiamy Pani Marszałek petycję zarządzenia bezzwłocznego wysłuchania p. mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na plenarnym posiedzeniu Wysokiej Izby. Uważamy, że rola tego konstytucyjnego organu powołanego do ochrony praw obywatelek i obywateli Polski wymaga poważnego potraktowania jedynej zgłoszonej w ustawowym terminie kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich" - piszą w liście społecznicy.

Zobacz też: Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny? Kamil Bortniczuk: jest taka możliwość

W piśmie podkreślono, że "wszyscy potrzebujemy dzisiaj i w kolejnych latach rzetelnych i sprawnych w działaniu instytucji ustanowionych w Konstytucji". Autorzy zwracają uwagę na trwającą pandemię koronawirusa i zaznaczają, że obecnie "to jest ten czas, w którym politycy wspólnie, większości i mniejszości, powinni pozwolić zwyciężyć demokracji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40ll4u

Podziel się opinią

Share
d40ll4u
d40ll4u
Więcej tematów