PolskaŻołnierz to ma pracę

Żołnierz to ma pracę

16.07.2004 15:50


Coraz więcej młodych osób jest zainteresowanych studiami na uczelniach wojskowych. Powód jest bardzo prosty. Szacuje się, że w administracji państwowej i samorządowej czeka około 20 tysięcy miejsc pracy dla specjalistów do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Dziekan Wydziału Strategiczno Obronnego Akademii Obrony Narodowej pułkownik Jacek Pawłowski zaznaczył, że tworzone są centra reagowania kryzysowego na wszystkich szczeblach administracyjnych: od gminy do ministerstw. I tu potrzebna jest armia ludzi - mówił pułkownik Pawłowski.

Na Akademii Obrony Narodowej na jedno miejsce przypadało w tym roku czterech kandydatów . Mogą tu studiować także cywile.

Komendant Akademii generał Józef Flis powiedział, że wśród zdających są młodzi ludzie tuż po maturze oraz studenci - na przykład z licencjatem z innej uczelni. Dodał, że popularne są wszystkie kierunki studiów między innymi lotnictwo, zarządzanie, dowodzenie.

Najłatwiej zrobić karierę w wojsku zostając zawodowym żołnierzem. Tu z pomocą przychodzi nowe prawo dokładnie mówiące o awansach i zajmowanych dzięki nim stanowiskach. Od 1 lipca obowiązuje tak zwana nowa ustawa pragmatyczna porządkująca stopnie kariery w wojsku.

Dla zawodowego żołnierza studia na Akademii Obrony Narodowej to główny środek do awansów od kapitana do generała.

Potwierdza to kapitan Roman Łytkowski, który z wyróżnieniem ukończył w tym roku Akademię. Chcąc uzyskać wyższe stopnie wojskowe będzie musiał jeszcze studiować na innych wydziałach tej uczelni. Bez Akademii dalszy rozwój zawodowy nie byłby możliwy - powiedział kapitan Łytkowski.

Żołnierz zawodowy aby studiować na Akademii Obrony Narodowej musi wcześniej, przez 5 do 7 lat być dowódcą pododdziałów i oficerem sztabowym. I jak to napisano w informacjach o uczelni "rokować nadzieję na dalszy rozwój". Osoby, które nie widzą się w roli dowódców mogą starać się zostać cywilnymi ekspertami do spraw bezpieczeństwa i zrobić karierę dzięki wojsku a nie w wojsku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także