Trwa ładowanie...

Zniknęło szambo z ul. Kalwaryjskiej w Krakowie. Co z innymi reklamami?

Z budynku przy ulicy Kalwaryjskiej w krakowskim Podgórzu zniknęło słynne szambo, które było reklamą jednego z tamtejszych sklepów. Przedstawiciele firmy powiedzieli Radiu Kraków, że zdjęli żółty zbiornik, bo od dawna był przedmiotem krytyki. Jednak ulica Kalwaryjska i całe Stare Podgórze - choć urokliwe i pięknie położone - wciąż toną w setkach szpetnych i krzykliwych reklam.

Share
Zniknęło szambo z ul. Kalwaryjskiej w Krakowie. Co z innymi reklamami?
Źródło: www.radiokrakow.pl, fot: Aleksandra Ratusznik
d2w2h2i

- Trochę za dużo jest tych reklam. Jedna wystarczyłaby śmiało. Wszystko zlewa się w jedną całość - mówią przechodnie na ul. Kalwaryjskiej.

O to, aby Podgórze wypiękniało, walczyło lokalne dzielnicowe stowarzyszenie. Jego przedstawiciele namawiali przedsiębiorców do zastąpienia brzydkich reklam estetycznymi szyldami. Bez skutku. Ostatnią nadzieją dla pięknej, nadrzecznej dzielnicy Krakowa jest uchwała o parku kulturowym, taka jak ta, która oczyściła z reklam Stare Miasto.

Radni Dzielnicy Podgórze 21 kwietnia złożyli prezydentowi wniosek o przyspieszenie prac nad utworzeniem parku kulturowego na terenie Starego Podgórza i Krzemionek. Jak przekonują, wprowadzenie przepisów nie należy do kategorii działań "wartych podjęcia", ale należy je traktować w kategorii obowiązku. W uzasadnieniu wniosku czytamy: "Nazywanie ulicy Kalwaryjskiej najbrzydszą w mieście ma mocne podstawy dla każdego, kto na nią spojrzy. Ogromna ilość reklam, różnokolorowe i pstrokate banery, szyldy na każdej kamienicy, a czasami nawet umalowane prześcieradła. (...) Wprowadzenie parku kulturowego to jedyna szansa na ochronę tego niezwykle cennego i na nowo odkrywanego rejonu Krakowa oraz przywrócenie mu blasku i należnego statusu."

d2w2h2i

Urzędnicy na razie opracowują koncepcję objęcia Podgórza (a także Nowej Huty) tymi przepisami. Jak powiedział Radiu Kraków radny Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, trwa inwentaryzacja głównych ulic, czyli Kalwaryjskiej i Limanowskiego, potem urzędnicy będą opisywać boczne ulice.

W marcu podczas posiedzenia miejskiej Komisji Promocji i Turystyki dyrektor Wydziału Kultury zapewniał, że uchwała dla Podgórza będzie przyjęta "jeszcze w tej kadencji". Dla starej Nowej Huty ma być gotowa w przyszłym roku.

d2w2h2i

Podziel się opinią

Share
d2w2h2i
d2w2h2i
Więcej tematów