Trwa ładowanie...
d3adq1x
IAR

Zmieni się granica w masywie Mont Blanc?

Francuzi próbują przesunąć granicę z Włochami w masywie Mont Blanc. Władze regionu Doliny Aosty, w którym znajduje się najwyższy szczyt Europy, zainteresowały tą sprawą rząd centralny w Rzymie i włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masyw Mont Blanc
Masyw Mont Blanc (AFP, Fot: JEAN-PIERRE CLATO)
d3adq1x

Na wniosek mera francuskiego Chamonix zagrodzono włoskie podejście na lodowiec Gigante, które nagle znalazło się na terytorium Francji, a nie Włoch. Oficjalnym powodem nie są jednak jakiekolwiek roszczenia terytorialne, lecz względy bezpieczeństwa. Droga, z której do tej pory korzystali włoscy alpiniści, jest - według Francuzów - niebezpieczna. Jeżeli niebezpieczeństwo rzeczywiście istniało - mówią Włosi - to obecnie jest jeszcze większe, gdyż turyści muszą dodatkowo pokonywać francuską zaporę.

W liście do premiera i szefa włoskiej dyplomacji przewodniczący dwujęzycznego regionu pisze, że spór o granicę w masywie Mont Blanc ma charakter międzynarodowy, ale jego konsekwencje są codzienne i praktyczne. Dotyczy bowiem również korzystających z nowej kolejki linowej Skyway i pobliskiego schroniska, które nagle znalazły się po francuskiej stronie.

d3adq1x

Podziel się opinią

Share
d3adq1x
d3adq1x
Więcej tematów