Zmarł prof. Artur Hutnikiewicz
Prof. Artur Hutnikiewicz, wybitny historyk
literatury polskiej, zmarł w sobotę wieczorem w wieku 89 lat -
poinformowali jego współpracownicy. Naukowiec był od
1946 roku związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Urodzony we Lwowie w 1916 r. prof. Artur Hutnikiewicz mieszkał w Toruniu od 1946 r., kiedy to objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble kariery uniwersyteckiej: doktoryzował się w 1948 r. rozprawą o twórczości Żeromskiego, w 1962 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1973 r. profesorem zwyczajnym.
W swoim dorobku miał ponad 200 rozpraw i esejów, m.in. studium "Żeromski i naturalizm", rozprawę "Twórczość literacka Stefana Grabińskiego (1887-1936)", wielokrotnie wznawianą monografię "Stefan Żeromski" oraz kompendium wiedzy o literaturze XX wieku. "Od czystej formy do literatury faktu". Kilka lat temu ukończył książkę o literaturze polskiej w latach 1918-1945.
Naukowiec, krytycznie nastawiony do rzeczywistości powojennej, nie był ulubieńcem peerelowskich władz. Kilkakrotnie zabierano mu paszport, odmawiano prawa wyjazdu z kraju, cenzurowano teksty.
Na toruńskiej uczelni kierował Katedrą Literatury Polskiej XX wieku, Zakładem Historii Literatury Polskiej i Instytutem Filologii Polskiej. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Naukowym w Toruniu, w Radzie Naukowej Instytutu Badań Literackich oraz w Komitecie Nauk o Literaturze PAN.
Prof. Hutnikiewicz był też członkiem honorowym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego. W 1993 r. wstąpił do reaktywowanej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
Wykształcił w Toruniu ponad 400 magistrów filologii polskiej, 12 doktorów i 8 doktorów habilitowanych. Uwielbiał uczyć: jeszcze do 2001 roku, mimo przejścia na emeryturę, prowadził wykład monograficzny dla studentów.
Nazwisko prof. Hutnikiewicza wymienił wśród najbardziej znaczących dla polskiej nauki papież Jan Paweł II podczas pobytu na toruńskim UMK w czerwcu 1999 r. Honorowy obywatel Torunia, zmuszony po studiach do opuszczenia ukochanego Lwowa, zawsze podkreślał swoje ogromne przywiązanie do Torunia, o którym mawiał "moje małe miejsce na ziemi, mój dom".