Złoża ropy w rękach powstańców - eksport ustał
Eksport ropy z Libii praktycznie ustał z powodu spadku wydobycia oraz złej pogody, która hamuje pracę morskich terminali naftowych - poinformowały źródła żeglugowe w Londynie. Tego samego dnia komisarz UE ds. energii powiedział, że "są powody, by sądzić, że większość pól naftowych i gazowych nie jest już pod kontrolą Kadafiego. Zamiast tego mamy prowizorycznych (regionalnych) przywódców, którzy przejęli kontrolę".
Komisarz Unii Europejskiej Guenther Oettinger oświadczył, że zmagający się od 17 lutego ze społeczną rewoltą przywódca Libii Muammar Kadafi stracił kontrolę nad większością krajowych złóż ropy i gazu ziemnego. Według Oettingera, zasoby te są obecnie w rękach regionalnych klanów lub regionalnych przywódców, którzy wyłonili się w trakcie antyrządowych protestów.
Przedstawiciel libijskiej państwowej spółki naftowej powiedział w niedzielę Reuterowi, że na polu wydobywczym ropy Hamada praca ustała, a obecne wydobycie ze złóż Sarir, Nafura i Misla na wschodzie kraju wynosi tylko połowę ich wydajności.
Według źródeł żeglugowych, niepogoda sprawiła, że co najmniej cztery zbiornikowce o łącznej zdolności przewozowej 2,4 mln baryłek ropy nie są w stanie dokonać załadunku lub wypłynąć z libijskich portów.
- Działa tylko (terminal) As-Sidr. W teorii Zuetina została ponownie otwarta, ale niczego się tam nie ładuje - poinformował biznesmen handlujący ropą z regionu śródziemnomorskiego.
Jak podały źródła żeglugowe, opanowany przez rebeliantów największy libijski port naftowy Marsa al-Burajka we wschodniej części kraju pozostaje zamknięty.
- Od weekendu nic się nie zmieniło i nasz statek w Marsa wciąż czeka na załadunek - powiedział przedstawiciel branży żeglugowej.
Zdaniem Oettingera, blokowanie libijskiego eksportu surowców energetycznych byłoby obecnie "karaniem niewłaściwych ludzi".