Trwa ładowanie...
d2tq7xh
30-04-2009 12:15

Ziobro tłumaczy się ze swoich decyzji w prokuraturze

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) stawił się w płockiej
Prokuraturze Okręgowej na przesłuchanie w ramach śledztwa w sprawie domniemanych nacisków na prokuratorów. Ziobro będzie zeznawał jako świadek.

d2tq7xh
d2tq7xh

To czwarty już termin przesłuchania - w trzech wcześniejszych Ziobro nie stawił się, w jednym przypadku usprawiedliwiając to chorobą.

- Zostałem zaproszony, by tłumaczyć się z tego, że jako prokurator generalny podejmowałem decyzje o wszczęciu śledztw wobec prokuratorów, podejrzewanych o udział w korupcji, nieprawidłowościach i patologiach - powiedział dziennikarzom Ziobro przed przesłuchaniem.

Dodał, że "prokuratura w Płocku to prokuratura, która bardzo aktywnie angażuje się w śledztwa mające charakter polityczny i służące utrudnianiu pracy posłom, którzy krytycznie odnoszą się do działań rządu". Na początku tego roku prokuratura w Płocku postawiła Ziobrze zarzut przekroczenia uprawnień w związku z ujawnieniem materiałów ze śledztwa dot. mafii paliwowej prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Śledztwo, które ma wyjaśnić, czy dochodziło do przekroczenia uprawnień, a w efekcie do wywierania nacisków na prokuratorów w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Ziobro, płocka Prokuratura Okręgowa prowadzi od kwietnia 2008 r.

d2tq7xh

W 2007 r. czynności sprawdzające w tej sprawie wszczęła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stało się to po piśmie Stowarzyszenia Prokuratorów RP, które zaapelowało do prokuratorów o nieuleganie naciskom politycznym.

W sprawie tej był wówczas przesłuchany ówczesny prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP płk Krzysztof Parulski.

Ostatecznie czynności prowadzone przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową zakończyły się postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, iż przedwcześnie podjęto decyzję o niepodejmowaniu śledztwa.

W efekcie sprawa, na wniosek warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej trafiła do płockiej Prokuratury Okręgowej, która wszczęła śledztwo; obecnie prowadzone jest ono w sprawie.

d2tq7xh

W ramach tego postępowania dotychczas przesłuchano byłych i obecnych prokuratorów z różnych placówek w kraju, a także Janusza Kaczmarka - od października 2005 r. do sierpnia 2008 r. kolejno Prokuratora Krajowego, a następnie ministra spraw wewnętrznych.

W lipcu 2007 r. o apelu Stowarzyszenia Prokuratorów RP i czynnościach podjętych przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową pisała m.in. "Gazeta Wyborcza". Powołując się wtedy na akta sprawy podała, że podczas przesłuchania Krzysztof Parulski wymienił przypadki, gdy Ziobro jako Prokurator Generalny na konferencjach prasowych wypowiadał się o tym jakie decyzje w konkretnych sprawach powinni podjąć prokuratorzy - chodziło m.in. o polecenie wypuszczenia z aresztu sprawców linczu we Włodowie i o niewszczynanie postępowania po wycieku z Instytutu Pamięci Narodowej tzw. listy 500.

Według "GW", Parulski miał też podać przykład prokuratora Prokuratury Krajowej Małgorzaty Wilkosz-Śliwy, która po objęciu przez Ziobrę stanowiska ministra sprawiedliwości, została oddelegowana do jednej z prokuratur na Śląsku i wszczęto wobec niej postępowanie dyscyplinarne.

Przed prokuraturą na posła PiS czekała grupa 20 starszych osób z transparentem "Jesteśmy z panem".

d2tq7xh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tq7xh
Więcej tematów