ŚwiatZgoda na rozwiązanie kwestii pisemnych gwarancji bezpieczeństwa dla Korei Płn.

Zgoda na rozwiązanie kwestii pisemnych gwarancji bezpieczeństwa dla Korei Płn.

28.02.2004 16:20, aktual.: 28.02.2004 16:33

Chiny, USA, Japonia, Korea Północna i Południowa oraz Rosja zgodziły się rozwiązać kwestię pisemnych gwarancji bezpieczeństwa dla KRLD - poinformował po zakończeniu drugiej rundy rozmów sześciu państw w sprawie programu nuklearnego Phenianu,
wiceminister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

Reuter przypomina, że prezydent USA George W. Bush wyraził wcześniej gotowość udzielenia Korei Płn. pisemnych gwarancji bezpieczeństwa w ramach rozmów sześciostronnych, jeśli Phenian zrezygnuje ze swego programu nuklearnego.

Wang Yi, który był głównym negocjatorem ze strony Chin, zaznaczył jednocześnie, że nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii "zasad i rozmiaru" likwidacji programu nuklearnego Korei Płn.

Podczas obecnej rundy rozmów Phenian zaproponował zamrożenie wojskowego programu nuklearnego, z zastrzeżeniem, że będzie kontynuował realizację programu w celach cywilnych. Waszyngton domaga się natomiast od Phenianiu wyeliminowania wszystkich programów atomowych, w tym domniemanego programu wzbogacania uranu, w sposób "całkowity, dający się zweryfikować i nieodwracalny".

Delegacja północnokoreańska zażądała taż od USA zaprzestania "wrogiej polityki" wobec Phenianu jeszcze przed rezygnacją przezeń z programu nuklearnego.

Do osiągnięć drugiej rundy rozmów Wang Yi zaliczył to, że uczestnicy potrafili prowadzić rzeczowe dyskusje na temat różnych kwestii, podjąć wspólnie kroki w celu ich rozwiązania oraz ogłosić pierwszy komunikat końcowy. Pozytywne, jego zdaniem, było również uzgodnienie terminu i miejsca następnej rundy rozmów oraz zgoda na utworzenie grup roboczych.

Według chińskiego wiceministra nie można też uznać za porażkę faktu, że dokument końcowy został przedstawiony jako "komunikat przewodniczącego", a nie "wspólny komunikat prasowy". "Jest to tylko kwestia formy. Treść jest ta sama" - podkreślił.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także