Trwa ładowanie...

Jedno pytanie. Zełenski grzmiał w polskim Sejmie

W czwartek w Sejmie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do zabrania głosu w jej trakcie, w formie telekonferencji, został zaproszony Wołodymyr Zełenski. - Dziś mija dziewięć miesięcy od momentu, kiedy Rosja zaczęła zbrodniczą, niczym niesprowokowaną, pełnogłoskową wojnę w Ukrainie. Większość państw demonstruje solidarność, ale dlaczego nie OBWE? Dlaczego Rosja jest wciąż waszym członkiem? - pytał z pretensją Zełenski.

Share
Prezydent Ukrainy podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Sejmie.Prezydent Ukrainy podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Sejmie.Źródło: PAP, fot: Albert Zawada
d1r6f4c

W Warszawie, w polskim parlamencie wystartowała w czwartek specjalna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Wśród zabierających głos był m.in. polski szef dyplomacji. Zarzucił on organizacji, że jest coraz mniej zjednoczona, szczególnie w obliczu ataku Rosji na Ukrainę.

- Przyszłość OBWE będzie udana tylko pod warunkiem, że wszystkie kraje członkowskie będą szanowały wartości, na które się zgodziliśmy. Obawiam się, że obecnie zbiór tego, w czym się zgadzamy, jest coraz mniejszy - mówił Zbigniew Rau.

Zełenski uderza w OBWE

W podobnym tonie głos zabrał, zaproszony do wystąpienia w formie telekonferencji, Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent podkreślił, że w czwartek mija dziewiąty miesiąc rosyjskiej inwazji na Kijów. Polityk docenił wsparcie płynące z wielu krajów świata, uderzając jednocześnie w OBWE. Jak podkreślał, organizacja ciągle nie zdecydowała się na usunięcie ze struktur Moskwy.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

- Widzimy, że różne fora na świecie podejmują decyzje, żeby powstrzymać rosyjski terror, izolować państwo-terrorystę. Dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Po dziewięciu miesiącach ataków zostaje w dalszym ciągu jednym z członków waszego zgromadzenia. Gdyby nie polskie decyzje, dotyczące wiz dla rosyjskiej delegacji, to przedstawiciele państwa-terrorysty mogliby dzisiaj być wśród Was - zarzucał Zełenski. Podkreślił jednocześnie, że jest bardzo wdzięczny Warszawie za taką decyzję.

- To jest otwarte znęcanie się nad wszystkim zasadami, które były podstawą powołania OBWE. Rosja realizuje masowe uderzenia rakietowe w nasze miasta. Stara przerwać dostawy prądu, wody. Próbuje zamienić miliony Ukraińców w uchodźców. Proszę, nie czekajcie na zimę, wiosnę czy lato. Apeluję, proszę, żeby w waszych szeregach nie było przedstawicieli terrorystów. Pomóżcie nam, aby kaci odpowiadali za swoje czyny. Nastał czas na reformę OBWE - podkreślał Zełenski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1r6f4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1r6f4c
Więcej tematów