Trwa ładowanie...
d12e6lv

Zbigniew Brzeziński: trzeba zapewnić Rosję, że Ukraina nie wstąpi do NATO

Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania "Spiegla" doradca Jimmy'ego Cartera opowiedział się za dostawami na Ukrainę broni przeciwpancernej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Brzeziński: trzeba zapewnić Rosję, że Ukraina nie wstąpi do NATO
(Eastnews, Fot: Leszek Kotarba)
d12e6lv

- Potrzebne jest porozumienie takie jak pomiędzy Rosją i Finlandią, które od dziesięcioleci gwarantuje stabilność i pokój. Ukraina powinna mieć prawo do swobodnego wyboru swojej politycznej tożsamości, w tym zbliżenia do Europy. Równocześnie trzeba zapewnić Rosję, że Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. To jest pomysł na rozwiązanie - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera (1977-1981) w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Brzeziński uznał za celowe dostarczenie Ukraińcom broni defensywnej do obrony dużych miast, przede wszystkim broni przeciwpancernej i moździerzy. - Powinniśmy podnieść cenę, jaką muszą zapłacić Rosjanie za stosowanie przemocy - wyjaśnił.

Zdaniem Brzezińskiego mamy obecnie do czynienia z nową odsłoną zimnej wojny. - Jeżeli Ukraina nie załamie się, presja na prezydenta Władimira Putina u niego w domu będzie rosła i zmusi go do poszukiwania alternatywy - ocenił. - Miejmy nadzieję, że Putin jest na tyle mądry, iż będzie działał raczej wcześniej, niż za późno - podkreślił politolog i dodał, że rosyjski przywódca wyróżnia się "instynktownym sprytem".

d12e6lv

Reagując na zastrzeżenia wobec planów USA przemieszczenia do krajów Europy Środkowej i Wschodniej ciężkiego uzbrojenia - co miałoby prowokować Rosję - Brzeziński odparł, że w ten sposób można by też uzasadniać bezczynność wobec dokonanej przez Adolfa Hitlera aneksji Kraju sudeckiego, części Czechosłowacji zajętej przez III Rzeszę w 1938 roku.

Na pytanie, czy jego wypowiedź można uznać za porównanie Putina do Hitlera, Brzeziński odpowiedział: - Istnieją podobieństwa i różnice. Hitler na przykład nigdy nie zabiegał o to, by się wzbogacić, a Putin przeciwnie. Być może ta życiowa perspektywa działa nieco hamująco na jego polityczne pasje. Szczególnie niebezpieczne jest to, że Putin jest graczem - dodał.

d12e6lv

Podziel się opinią

Share
d12e6lv
d12e6lv
Więcej tematów