Zamek Królewski na Wawelu ma nowoczesny magazyn tkanin
Zamek Królewski na Wawelu ma nowy - jeden z najnowocześniejszych w Polsce - magazyn tkanin. Przechowywanych jest tam ponad 730 zabytkowych obiektów, w tym cenna kolekcja 136 arrasów oraz unikatowy zespół 50 historycznych sztandarów.
13.10.2005 | aktual.: 13.10.2005 16:18
Przy urządzaniu magazynu konsultowano się z zagranicznymi muzeami m.in. z Zamkiem Królewskim w Sztokholmie, Muzeum Wojska i Zamkiem Królewskim w Madrycie oraz szwajcarskim ośrodkiem konserwacji tekstyliów w Riggisbergu.
Wawelski magazyn ma powierzchnię 237 m kw. Został wyposażony w specjalne metalowe stojaki z wałkami, na których można przechowywać tkaniny o szerokości od 1 do 5 m i komody z szufladami, z których największe mają 2,5 na 3,6 m.
W pomieszczeniach panuje stała temperatura (ok. 20 stop. C) i stała wilgotność (ok. 55-60%). Tkaniny mają zapewnioną izolację od źródeł światła i ciepła. W magazynach założono także nowoczesną instalację antywłamaniową i przeciwpożarową.
Obecny stan magazynu zapewnia maksymalne bezpieczeństwo najcenniejszej części naszych zbiorów i wygodny dostęp do nich dla kustoszy i konserwatorów. Delikatne tkaniny są zabezpieczone przed łamaniem się, kruszeniem i naciąganiem mechanicznym, bo dzięki specjalnym szufladom mogą być rozkładane na płasko - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan K. Ostrowski. Wcześniej cenna kolekcja tkanin była przechowywana w tym samym miejscu, ale na starych drewnianych regałach.
Projekt magazynu przygotowali plastycy z firmy działającej przy Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a wykonaniem wyposażenia zajęła się firma z Krzęcina.
Urządzanie magazynu trwało 3,5 roku i kosztowało ponad 1 mln 165 tys. zł. Część pieniędzy pochodziło z dotacji ministerstwa kultury, zaś 40 tys. funtów Wawel otrzymał z prywatnej fundacji rodziny Sainsbury z Wielkiej Brytanii.
Na Wawelu utworzono także nowy magazyn dla liczącej ok. 30 tys. woluminów biblioteki. W pomieszczeniu wygospodarowanym na poddaszu może się zmieścić nawet 60 tys. książek.