Trwa ładowanie...
d3nlpzg
IAR

Zamachy bombowe w Sanie. 31 osób nie żyje

Co najmniej 31 osób zginęło w zamachach bombowych w stolicy Jemenu. Ładunki wybuchowe eksplodowały przy kilku szyickich meczetach, a także przy budynku, w którym mieści się jeden ze sztabów rebeliantów z grupy Huti. Do ataków przyznali się już zwolennicy Państwa Islamskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bomby wybuchły przy co najmniej trzech szyickich meczetach w Sanie oraz w budynku grupy Huti
Bomby wybuchły przy co najmniej trzech szyickich meczetach w Sanie oraz w budynku grupy Huti (PAP/EPA, Fot: YAHYA ARHAB)
d3nlpzg

Bomby wybuchły przy co najmniej trzech szyickich meczetach w Sanie oraz w budynku grupy Huti. Wszystkie ładunki umieszczone były w zaparkowanych obok budynków samochodach. Do ataków doszło, gdy do meczetów zmierzały dziesiątki osób na wieczorne modlitwy z okazji rozpoczynającego się ramadanu.

Był to najkrwawszy tego typu zamach w stolicy Jemenu od marca tego roku. Wówczas eksplozje w szyickich meczetach zabiły 130 osób, a do ataków także przyznali się zwolennicy Państwa Islamskiego.

Jemen to najbiedniejsze państwo Zatoki Perskiej. Od wielu miesięcy przez kraj przetacza się polityczny kryzys. We wrześniu ubiegłego roku szyici z grupy Huti przejęli kontrolę nad stolicą i zmusili sunnicki rząd do ucieczki.

d3nlpzg

W kwietniu koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej rozpoczęła naloty na pozycje Huti, by przywrócić władzę sunnitów. ONZ ocenia, że konflikt w Jemenie kosztował życie ponad dwóch tysięcy osób. Co najmniej 20 milionów potrzebuje natychmiastowej pomocy.

W Genewie trwają tymczasem rozmowy pokojowe pod auspicjami ONZ. Jak na razie jednak negocjacje nie przyniosły przełomu.

d3nlpzg

Podziel się opinią

Share

d3nlpzg

d3nlpzg
Więcej tematów