Trwa ładowanie...
10-01-2015 23:05

Zamach w kawiarni w Trypolisie. Siedem osób nie żyje

Co najmniej siedem osób zginęło w podwójnym, samobójczym zamachu bombowym dokonanym w kawiarni w Trypolisie na północy Libanu. Rannych jest około 20 osób. Zamachu dokonano w dzielnicy Dżabal Mohsen, w większości zamieszkanej przez alawitów. Do zamachu przyznał się powiązany z Al-Kaidą Front Al-Nusra.

Zamach w kawiarni w Trypolisie. Siedem osób nie żyjeŹródło: AFP, fot: Brahim Chalhoub
d1e3obq
d1e3obq

Według relacji państwowej libańskiej agencji prasowej NNA tuż po pierwszej eksplozji, gdy ludzie zgromadzili się w miejscu zamachu, bombę zdetonował drugi zamachowiec. Informację o siedmiu ofiarach śmiertelnych potwierdziło źródło w siłach bezpieczeństwa cytowane przez AFP.

Trypolis to drugie co do wielkości miasto w Libanie, położone niedaleko północnej granicy z Syrią. Znane z religijnego konserwatyzmu, jest zdominowane przez wyznawców sunnizmu.

Nad osiedlami sunnickimi dominują wzgórza Dżabal Mohsen zamieszkane przez mniejszość religijną alawitów, popierającą prezydenta Syrii Baszara al-Asada, który wywodzi się z tej samej sekty. W syryjskim konflikcie sunnici z Trypolisu popierają tymczasem walczących z Asadem rebeliantów.

Konflikt pomiędzy obiema społecznościami sięga czasów wojny domowej w Libanie z lat 1975-1990. Ulice Trypolisu były wówczas sceną walk, inspirowanych m.in. obecnością bojówek palestyńskich, arabskim nacjonalizmem, islamizmem oraz rosnącymi wpływami Syrii.

d1e3obq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e3obq
Więcej tematów