Trwa ładowanie...
d2pccbe
d2pccbe
europalia

Zakończył się festiwal Europalia 2001 Polska

(inf.własna)
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pccbe

Głównym celem polskiego udziału w festiwalu Europalia 2001 była promocja Polski poprzez kulturę i sztukę. Festiwal był jednym z najważniejszych projektów promocyjnych w kontekście polskich starań o członkostwo w Unii Europejskiej.

Festiwal Europalia, organizowany od 1969 roku w Belgii, jest największą prezentacją kultury i sztuki w Europie. Każda edycja poświęcona jest kulturze jednego państwa. Formuła Europaliów opiera się na idei interdyscyplinarnej prezentacji kultury i sztuki. Na festiwal składają się zarówno wielkie wystawy, jak i wydarzenia muzyczne, przedstawienia teatralne, przeglądy filmów oraz prezentacja literatury i konferencje naukowe. Europalia adresowane są do belgijskich elit intelektualnych, jak i szerokiej publiczności europejskiej.

d2pccbe

Program festiwalu Europalia 2001 Polska, który rozpoczął się w październiku 2001 w Brukseli a zakończył 5 stycznia 2001, obejmował 11 wystaw, około 116 koncertów, kilka przedstawień teatralnych, spotkania literackie oraz projekcje filmowe.

Festiwal został zainaugurowany 1 października uroczystym koncertem z udziałem króla Belgów Alberta II i prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego w Palais des Beaux-Arts w Brukseli.

Największymi sukcesami Festiwalu były, według Roberta Kostro, koncerty Sinfonii Varsovii, wystawa "Przedwiośnie", wystawa sztuki Tadeusza Kantora, której entuzjastyczna recenzja ukazała się w Financial Times, koncert Mazowsza, spotkania filmowe z Marcelem Łozińskim oraz spotkanie pt. Intelektualiści a totalitaryzm z Antonim Liberą i Tomaszem Łubieńskim.

Europalia 2001 były największą prezentacją polskiej kultury na świecie po 1989 roku. Pokazaliśmy przede wszystkim sztukę XX-wieczną. Chcielibyśmy przełamać pewien stereotyp postrzegania Polski poprzez jej uwikłania historyczne. Jest to dobra okazja, by pokazać, że jesteśmy funkcjonalnie związani z Europą, choć oczywiście mamy swoją specyfikę narodową - podsumował Robert Kostro. (aka)

Zobacz także:
stona Europalia 2001

d2pccbe

Podziel się opinią

Share

d2pccbe

d2pccbe
Więcej tematów