"Zakochani w Krakowie" Rubika na rozpoczęcie obchodów 750. rocznicy lokacji Krakowa
Wykonanie nowej kantaty Piotra Rubika do tekstu
Zbigniewa Książka "Zakochani w Krakowie" zainaugurowało wieczorem obchody 750. rocznicy lokacji Krakowa. Utwór napisany specjalnie z tej okazji zaprezentowano podczas plenerowego koncertu na Rynku Głównym.
01.06.2007 | aktual.: 02.06.2007 07:01
Główne obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim trwać będą od 1 do 10 czerwca. W tym czasie na Rynku Głównym odbędzie się dziesięć dużych koncertów. Gwiazdą jubileuszu będzie Ennio Morricone, który wystąpi w Krakowie 7 czerwca. Na wszystkie koncerty organizowane w ramach jubileuszu wstęp będzie wolny. Większość z nich pokaże TVP.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że za pięć dni minie dokładnie 750 lat, kiedy książę Bolesław Wstydliwy na polach wsi Kopernia nadał miastu Kraków przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Prezydent zaznaczył, że nie oznacza to oczywiście, że Kraków ma 750 lat, bo jest miastem o kilkaset lat starszym. Majchrowski dodał, że przywilej ten miał jednak bardzo wielkie znaczenie, oznaczał bowiem nadanie nowego kształtu urbanistycznego miasta, oznaczał przywileje sądowe, a przede wszystkim oznaczał rozpoczęcie działalności samorządu. Z tej też przyczyny dla uczczenia tej dalekowzrocznej decyzji księcia postanowił samorząd krakowski uroczyście obchodzić 750-lecie tej daty.
Widzowie, którzy przyszli wysłuchać kantaty "Zakochani w Krakowie" wypełnili zachodnią część Rynku Głównego. Według szacunków policji było ich około 15 tysięcy. Artyści wystąpili na scenie, której scenografia nawiązywała do gotyckich budowli Krakowa.
Napisane przez Zbigniewa Książka libretto "Zakochani w Krakowie" nawiązuje do historii miasta od czasów jego powstania, poprzez okresy świetności i upadku, aż po czasy współczesne. Od strony formalnej dzieło nawiązuje do formy kantaty, gdzie recytatywy (tekst deklamowany przez narratora - w tej roli Jan Nowicki) przedstawiające akcję utworu, przeplatają się z ariami (piosenki) i chórami (kuplety). Piosenki i kuplety są równocześnie humorystycznymi komentarzami do faktów historycznych podawanych przez narratora.
Warstwa dźwiękowa z udziałem sześciu solistów, chóru Pro Musica Mundi oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Krakowskiej, odwołuje się do tradycji muzyki związanej z kapelą królewską na Wawelu. Utwór trwa około 100 minut, składa się na niego 19 pieśni.
Piotr Rubik przed koncertem powiedział, że ten utwór jest dla publiczności, dla Krakowa, a ich radość będzie dla niego nagrodą. Dodał, że bardzo lubi duże plenerowe koncerty, bo publiczność tworzy z zespołem jeden wspólny organizm, obie strony przekazują sobie swoją energię.
Główne obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim trwać będą od 1 do 10 czerwca. W tym czasie na Rynku Głównym odbędzie się dziesięć dużych koncertów. Gwiazdą jubileuszu będzie Ennio Morricone, który wystąpi w Krakowie 7 czerwca.
Podczas koncertu włoskiego kompozytora na Rynku Głównym publiczność usłyszy kantatę "Pieśń o Bogu ukrytym" zainspirowaną poematem Karola Wojtyły. Będzie to drugie światowe wykonanie tego utworu, którego premiera odbyła się 3 marca w Rzymie. W drugiej części koncertu zatytułowanej "Życie jest legendą" zabrzmią kompozycje Morricone do filmów "Misja", "Ofiary wojny", "Nietykalni" i "1900: człowiek legenda".
2 czerwca na krakowskim rynku dojdzie do kabaretowego pojedynku pt. "Kraków kontra reszta świata" z udziałem m.in. Formacji Chatelet, Kabaretu Moralnego Niepokoju, Konia Polskiego i Grupy MoCarta.
3 czerwca w repertuarze jazzowym i nowoczesnym zaprezentuje się Tomasz Stańko. Do stworzonego specjalnie na tę okazję projektu zaprosił twórców muzyki klubowej i hip-hopu.
Koncert "Krakowscy artyści dla Krakowa" zaplanowano na 4 czerwca. Przeboje Marka Grechuty, Ewy Demarczyk, Andrzeja Zauchy i Anny Szałapak zaśpiewają m.in. Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Maciej Maleńczuk, Halina Wyrodek, Andrzej Sikorowski i Skaldowie. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Operą Krakowską przygotowuje oratorium "Cracovia est", które publiczność usłyszy 5 czerwca. Wtedy także w muzeum zostanie otwarta wystawa "Kraków europejskie miasto prawa magdeburskiego".
W ramach jubileuszu odbędzie się także koncert symfoniczny - wykonanie suity "Planety" Gustava Holsta, do której dodana zostanie jeszcze jedna część kompozycji - "Planeta Kraków".
8 czerwca odbędzie się na Rynku Bal Krakowsko-Wiedeński, a 9 czerwca wieczorem rozpocznie się "Noc teatrów" - od godz. 19.00 do 2.00 w nocy w teatrach i na największych miejskich placach będzie można zobaczyć spektakle teatralne.
10 czerwca zaprezentowana zostanie na Rynku kompozycja "Beatus vir" Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją kompozytora oraz "Koncert na dzwony" Marka Stachowskiego.