Wyż syberyjski nad Polską. Przyniesie duże mrozy i wysokie ciśnienie
Na pogodę w Polsce wpłynie wyż syberyjski, przynosząc mrozy i wyjątkowo wysokie ciśnienie. IMGW ostrzega przed niskimi temperaturami i możliwymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Prognozy pogody wskazują na znaczące zmiany związane z napływem wyżu syberyjskiego. IMGW informuje, że w piątek na zachodzie i w centrum kraju mogą wystąpić słabe opady deszczu ze śniegiem, które zanikną w ciągu dnia, ustępując miejsca słońcu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowcy w oku drona. Szybko posypały się mandaty
Nocą w całej Polsce temperatura spadnie poniżej zera. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Ilona Śmigrodzka z IMGW, najzimniej będzie na wschodzie i południu, gdzie termometry pokażą -7, a nawet -8 stopni Celsjusza. W górach temperatura może spaść do -15 stopni. Wyż i bezchmurne niebo sprzyjać będzie dalszym spadkom temperatury.
Będzie wysokie ciśnienie. Niemal rekordowe
W sobotę możemy spodziewać się słońca. W większości kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, jedynie na północy duże. Temperatura wyniesie od 0 st. C. na wschodzie, przez 2 st. C. w centrum, do 6 st. C. na południowym zachodzie. Wiatr pozostanie umiarkowany i porywisty.
Wyż syberyjski będzie odpowiedzialny także za wysokie ciśnienie, które może powodować bóle głowy, senność i rozdrażnienie. Na północnym wschodzie kraju może ono osiągnąć nawet 1046 hPa, co jest zbliżoną wartością do rekordu z 1997 roku - wówczas było ono tylko o 8 hPa wyższe.
Jak ostrzeżono we wpisie IMGW na platformie X, "pochmurna i wietrzna pogoda z odczuwalnie chłodniejszymi warunkami termicznymi przez większość dnia będzie niekorzystnie oddziaływała na organizm człowieka. Jedynie w czasie większych przejaśnień lub rozpogodzeń warunki biometeorologiczne będą przejściowo słabły do obojętnych".
W innym krótkim komunikacie poinformowano z kolei, że w sobotę i niedzielę ze wschodu napłynie suche powietrze kontynentalne. Możemy też spodziewać się coraz większych ilości słońca.
Czytaj również:
Źródło: Polskie Radio, PAP, Wirtualna Polska, IMGW