ŚwiatWystartował anglojęzyczny kanał Al-Dżaziry

Wystartował anglojęzyczny kanał Al‑Dżaziry

O 13.00 czasu
warszawskiego - w samo południe czasu GMT - wystartował
anglojęzyczny kanał katarskiej telewizji Al-Dżazira, mający w
założeniu jego twórców skutecznie konkurować z takimi potęgami na
rynku informacyjnym jak CNN czy BBC.

Al-Jazeera International ma dotrzeć do ponad 80 milionów domów w Europie, Azji, Afryce.

Al-Dżazira powstała w 1996 r. - kontrolowana jest przez rząd Kataru. Stała się znana na rynku medialnym, gdy relacjonowała na prawach wyłączności przebieg interwencji amerykańskiej w Afganistanie w 2001 r. oraz emitowała nagrania wideo przywódcy Al- Kaidy Osamy bin Ladena, a także jego współpracowników oraz innych bojowników islamskich.

Stacja była krytykowana przez wiele państw arabskich, przede wszystkim przez Waszyngton, który zarzucał jej, iż stała się rzecznikiem ugrupowań ekstremistycznych, w pierwszym rzędzie w Iraku. Od 2004 r. Al-Dżazira jest zakazana w tym kraju.

Nowy kanał, którego uruchomienie wielokrotnie odraczano m.in. ze względów technicznych, ma początkowo nadawać programy 12 godzin na dobę. Całodobową emisję przewiduje się od 1 stycznia 2007 r.

Al-Dżazira - w tym jej najnowszy kanał AJE - dysponuje 60 biurami na świecie. Cztery największe z nich znajdują się w stolicy Kataru Dausze, w Kuala Lumpur, Londynie i Waszyngtonie. Zatrudnia w sumie około ośmiuset dziennikarzy 55 narodowości oraz ponad dwa tysiące współpracowników.

Główną siedzibą nowego kanału - AJE - pozostaje Dauha. Tu pracować będzie zespół redakcyjny Al-Jazeera English, liczący około 700 osób, w tym trzystu dziennikarzy.

Dyrektor generalny sieci satelitarnej Al-Dżaziry Wadah Khanfar zapowiedział, że tworząc nowy, międzynarodowy kanał, nadający w języku angielskim, stacja chce przede wszystkim dotrzeć do nowej grupy odbiorców. Obiecał też, że informacje, przekazywane przez stację będą "bezstronne i wyważone".

Wieloletni rzecznik Al-Dżaziry Dżihad Balut z kolei oświadczył wprost, że celem nowego kanału będzie "przełamanie monopolu wielkich sieci informacyjnych - amerykańskich, brytyjskich czy francuskich".

Reagując na rozszerzenie działalności przez katarską telewizję, brytyjska sieć informacyjna BBC zapowiedziała, że w roku przyszłym rozpocznie nadawanie programów w języku arabskim. Podobnie francuska France 24 zamierza wejść na międzynarodowy rynek medialny i 6 grudnia uruchomić nadawanie programów w języku angielskim i arabskim.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)