PolskaWysoka cena za bycie kobietą

Wysoka cena za bycie kobietą

Kobiety w Polsce są nowoczesne, wykształcone, ambitne. Jednocześnie jednak - jak wynika z danych GUS - płacą za chęć rozwoju wysoką cenę. Są samotne, przemęczone, sfrustrowane, coraz częściej uzależnione od leków - pisze "Dziennik".

Raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje mocne strony polskich kobiet, ich witalność, energię i siłę. Pokazuje jednak również, jak wiele muszą one zapłacić za niezależność od mężczyzn.

Paradoks: z jednej strony ogromny postęp, jaki nastąpił w rozwoju i usamodzielnieniu się kobiet. Z drugiej trudność w znalezieniu pracy, a nawet bierność zawodowa. Choć kobiety są coraz lepiej wykształcone, to nie zarabiają tak dobrze jak mężczyźni. Są natomiast obciążone obowiązkami domowymi, których ich partnerzy nie chcą wykonywać, a państwo wynagradzać.

Opublikowany wczoraj raport pokazuje, że w kwestii struktury zarobków kobiet praktycznie nic się nie zmieniło - mówi Władysław Łagodziński, rzecznik prasowy prezesa GUS. W 1996 r. kobiety zarabiały o 22 proc. mniej niż mężczyźni z tym samym wykształceniem i na tym samym stanowisku. A jak jest w 2006 r.? Tak samo.

Dane GUS potwierdzają, że przybywa Polek korzystających z usług psychiatrów i psychologów. W dodatku coraz więcej kobiet, i to młodych, pije regularnie alkohol, na dodatek w coraz większych ilościach. Wiele jest uzależnionych od leków przeciwbólowych. Młode dziewczyny chcąc sprostać modzie, a więc oczekiwaniom społecznym i własnym ambicjom, wpadają w anoreksję. Z kolei dojrzałe kobiety nie mają czasu na przyjemności i relaks. Już małe dziewczynki stają się agresywne, a liczba tych, które w wieku 13-16 lat popełniają przestępstwa, stale rośnie. Z roku na rok coraz więcej kobiet pada również ofiarą przemocy domowej - pisze "Dziennik". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)