PolskaWykłady na studiach nie po polsku?

Wykłady na studiach nie po polsku?

Wykłady, ćwiczenia, sprawdziany i egzaminy dyplomowe będą mogły być przeprowadzane nie tylko po polsku, ale także w innych językach. Sejm znowelizował ustawy o szkolnictwie wyższym i wyższych szkołach zawodowych.

03.12.2004 10:25

Posłowie zdecydowali, że obywatele Unii Europejskiej będą mogli studiować w polskich szkołach wyższych na takich samych zasadach jak Polacy. Jeśli przejdą przez procedury rekrutacyjne, takie same jak polscy kandydaci, to bezpłatnie będą uczyć się na studiach dziennych w szkołach państwowych, a na studiach wieczorowych, zaocznych i w szkołach prywatnych będą płacić takie samo czesne (do tej pory semestr nauki kosztował ich dużo więcej). Szkoły wyższe, przyjmujące na studiach obcokrajowców, będą musiały zorganizować dla nich zajęcia z języka polskiego.

W znowelizowanej ustawie przywrócono specjalne stypendia dla niepełnosprawnych studentów. Od października 2004 roku osoby niepełnosprawne dostawały stypendium z tego tytułu tylko wtedy, gdy otrzymywały stypendium socjalne. Jeśli ich dochody były wyższe i nie kwalifikowały się do stypendium socjalnego, nie dostawały dodatkowych pieniędzy z tytułu niepełnosprawności. Teraz oba te stypendia będą przyznawane niezależnie.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 364 posłów, przeciw było 12, a 18 wstrzymało się od głosu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)