Wręczono Krzyże Zesłańców Sybiru
Stu byłych zesłańców otrzymało z
rąk wojewody dolnośląskiego Krzyże Zesłańców Sybiru. Uroczystość
odbyła się w 66. rocznicę drugiej wielkiej deportacji Polaków na
Wschód.
Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk przypomniał podczas uroczystości, że w województwie mieszka wyjątkowo dużo przesiedleńców z kresów wschodnich oraz byłych zesłańców.
Tak się składa, że na Dolnym Śląsku stanowicie liczną grupę społeczną i to nas różni od innych województw. Te odznaczenia zostały wam przyznane nie tylko dlatego, że byliście zesłani, ale dlatego, że pokazaliście (...) tam na Sybirze, i później, że nie wstydzicie się polskości i potraficie zachować patriotyczną postawę - powiedział wojewoda do kombatantów.
Alicja Naumowicz miała dwa lata, gdy wraz z całą rodziną została wywieziona do Kazachstanu.
Zostaliśmy wywiezieni dlatego, że dziadek był policjantem we Lwowie. Jechaliśmy miesiąc, aż dotarliśmy do Kazachstanu. Nie wszyscy wrócili, babcia zmarła na tyfus, zresztą wszyscy chorowaliśmy na tyfus plamisty i malarię- powiedziała.
Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony w 2003 r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.
Nadawany jest osobom, które w chwili deportacji posiadały obywatelstwo polskie oraz dzieciom tych osób urodzonych na zesłaniu. Krzyż może być także nadawany osobom, które były więzione w łagrach i miejscach zsyłek jako obywatele polscy, a w chwili nadawania im Krzyża posiadają obywatelstwo innego państwa. Krzyż nadawany jest osobom żyjącym w dniu wejścia w życie ustawy o jego ustanowieniu, to jest w dniu 1 stycznia 2004 r.