Jest reakcja ministra. Chodzi o tekst dziennikarzy WP
Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło działkę na inwestycję po zawyżonej cenie. Sprawę opisała w poniedziałek Wirtualna Polska. Na antenie TVN24 pytany był o to wiceminister obrony Marcin Ociepa.
30.01.2023 | aktual.: 30.01.2023 11:42
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był gościem poniedziałkowej "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Dziennikarz pytał swojego gościa o poniedziałkowy tekst Wirtualnej Polski. Szymon Jadczak i Patryk Słowik opisali zakup działki w Nowym Sączu, na której Ministerstwo Obrony Narodowej ma wybudować nową siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej. Działka ma zostać kupiona 16,9 mln złotych. Trzy lata wcześniej była wystawiona na przetarg za sumę 6,5 miliona, ale wtedy nikt nie był nią zainteresowany. W międzyczasie nieruchomość kupili lokalni biznesmeni, którzy po niecałym roku odsprzedali ją wojsku z kilkumilionowym zyskiem.
10 mln więcej za działkę. Ociepa komentuje
- Znam sprawę, czytałem. Kupujemy bardzo wiele nieruchomości w różnych częściach Polski, bo Polska armia się rozwija - mówił Marcin Ociepa.
- To jest teza dziennikarska, która zostanie zweryfikowana. My mamy wewnętrzne służby gdzie jakiekolwiek nieprawidłowości, jeśli są, są wychwytywane. Będziemy badać tę sprawę - dodał wiceminister obrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Takich słów o Sikorskim jeszcze nie było. Wiceszef MON bardzo ostro
"Kosmos! Polskie wojsko zamiast się zbroić przepłaca za nieruchomości. Przy okazji ktoś ktoś jedna transakcja zarobił miliony za nic" - komentował na Twitterze Michał Janczura z TOK FM.
Polityk pytany był również o spory w koalicji ws. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy stwierdził, że brak tych pieniędzy to wina opozycji. Konrad Piasecki zareagował pytając swojego gościa o realizację kamieni milowych zaakceptowanych przez premiera.
Wiceminister stwierdził, że przedstawiciele Komisji Europejskiej mówili, że Polska nie dostanie pieniędzy jeszcze zanim ustalono kamienie milowe. Dziennikarz poprosił swojego gościa o zacytowanie konkretnej wypowiedzi.
- Musiałbym wygooglować. Jest tak, że masa tych wypowiedzi, które dotyczyły polskiej perspektywy otrzymania KPO, były wypowiedziami, które sugerowały, że Polska nie spełnia kryteriów praworządności i Polska tych środków nie dostanie - mówił Marcin Ociepa szukając cytatów w wyszukiwarce internetowej.
Pytania o KPO. W studiu zapadła cisza
W trakcie jego poszukiwań Konrad Piasecki wymienił kamienie milowe, których Polska jeszcze nie wypełniła. To ustawa wiatrakowa oraz regulamin Sejmu. - Na coś się umówiliście z Komisją Europejską - mówił dziennikarz. Przez chwilę w studiu telewizyjnym była cisza.
- Czyli jednym słowem w Niemczech, to może dopowiedzmy, odległość wynosi... - mówił Marcin Ociepa próbując zmienić temat. - Panie Redaktorze, teraz trudno jest to znaleźć. Oczywiście szukam dla pana. W Niemczech ta odległość wynosi 700 metrów, w Polsce 500 - dodał, po czym zapowiedział, że podeśle później ten cytat w mediach społecznościowych.
- Odnotowuję, że pan tej wypowiedzi nie znalazł - stwierdził Konrad Piasecki.
Godzinę po programie Marcin Ociepa wkleił na Twitterze screeny z portalu wPolityce.pl oraz serwisu Polskiej Agencji Prasowej. Było tam jednak odniesienie nie do kamieni milowych, a do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
"Poniżej kontekst i wypowiedź komisarza Paolo Gentiloniego, która sugeruje blokadę KPO za…wyrok TK ws. nadrzędności Konstytucji RP nad prawem europejskim. Bez związku z kamieniami milowymi!" - napisał Marcin Ociepa.
"Powiedział pan >>ci politycy, zanim się pojawiły kamienie milowe, mówili ze Polska nie dostanie tych pieniędzy<<. I ten cytat to nie to" - kontrował Konrad Piasecki.
To samo sedno. Komisarz Gentiloni "prorokuje" we wrześniu 2021r. (!), że Polska będzie miała problemy z KPO nie z powodu kamieni milowych a orzeczenia TK ws. nadrzędności Konstytucji nad prawem wspólnotowymi" - reagował Marcin Ociepa.