Trwa ładowanie...

Fatalne wieści dla Orbana. Wybór Czechów będzie miał swoje skutki

Wybór Pavla oznacza ogromną zmianę w charakterze czeskiego przywództwa - wskazał politolog i dyrektor Uniwersytetu Nowojorskiego w Pradze Jiri Pehe. Są też głosy, że wybór nowego prezydenta Czech to dobra wiadomość dla Polski, fatalna z kolei dla Macrona i Orbana.

Peter Pavel nowym prezydentem CzechPeter Pavel nowym prezydentem CzechŹródło: PAP
d2vn9zz
d2vn9zz

- Tego nie da się przecenić, ponieważ w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy prezydenta, który pod wieloma względami był hańbą dla Republiki Czeskiej - przekazał Jiri Pehe. - Był prorosyjski, sabotował sankcje wobec Rosjan, omijał konstytucję, był niegrzeczny i obraźliwy - kontynuował.

- Pavel to inny typ. Jest o wiele bardziej cywilizowany i twardo stąpający po ziemi. Kładzie duży nacisk na reprezentację i ma silne prozachodnie poglądy. Na arenie międzynarodowej zobaczymy w prezydencji kogoś, kto reprezentuje to, czym był Vaclav Havel i jest odejściem od dwóch ostatnich prezydentów - dodał politolog i dyrektor Uniwersytetu Nowojorskiego w Pradze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: PiS forsuje zmiany. Senat je zablokuje?

Tak oceniają wybór nowego prezydenta Czech

Z kolei dyrektor Polskiego Instytutu Spaw Międzynarodowych uważa, że wybór Petra Pavela na prezydenta Czech to dobra wiadomość dla Polski.

d2vn9zz

Sławomir Dębski dodał, że jest to fatalne rozwiązanie dla Viktora Orbana i Emmanuela Macrona, którzy publicznie popierali kampanię przegranego Babisza. Tego samego zdania jest Jakub Wiech z redakcji energetyka24.pl.

Gratulacje nowemu prezydentowi Czech złożyła Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej dodała, że z "zadowoleniem przyjmuje przywiązanie do europejskich wartości". "Doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony i stosunków zagranicznych będzie cenne dla utrzymania i wzmocnienia jedności Europy na rzecz Ukrainy" - dodała.

Zdaniem Jerzego Haszczyńskiego, dziennikarza "Rzeczpospolitej" wybór Pavela oznacza, że "proukraiński kurs władz czeskich nie jest zagrożony".

Kanał Nexta poinformował, że Pavel jest znany z proukraińskich poglądów. Z kolei jego przeciwnik oligarcha Babisz opowiadał się za cięciem pomocy Ukrainie.

Zwycięzcy wyborów prezydenckich w Czechach Petrowi Pavlovi pogratulował premier Petr Fiala, który stwierdził, że "wygrał obywatelski kandydat, wygrały wartości, które reprezentował".

d2vn9zz

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał polski przywódca Andrzej Duda.

Pavlowi pogratulował także Wołodymyr Zełenski. "Będę zadowolony z bliskiej współpracy dla dobra narodów Ukrainy i Czech oraz w interesie zjednoczonej Europy" - napisał ukraiński przywódca.

d2vn9zz

Proatlantycka polityka nowego prezydenta Czech

Ekspert OSW w rozmowie z PAP ocenił, że po prezydenturze Pavla można spodziewać się proatlantyckiej polityki trzymania Czech w głównym nurcie wsparcia dla Ukrainy oraz współbrzmienia w tym zakresie z polityką rządu premiera Petra Fiali.

- Należy spodziewać się tego, że tak jak Praga i Warszawa mówią jednym głosem na poziomie rządów, to tak samo będzie na poziomie głów państw - zaznaczył dr Krzysztof Dębiec. Dodał, że Pavel w trakcie kampanii podkreślał również temat bezpieczeństwa energetycznego, gdzie widział "przestrzeń na pogłębienie relacji z Warszawą".

- Natomiast można zaznaczyć, że gen. Pavel jest pewnym sceptykiem, jeżeli chodzi o format współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Przede wszystkim ze względu na stanowisko Węgier w kwestii wsparcia Ukrainy czy sankcji względem Rosji. Dla niego, tak jak to wyrażał, różnice w tak istotnych kwestiach współczesnej polityki zagranicznej mogą być nie do przeskoczenia i stąd nawet dopuszczał otwarcie debaty na temat wyjścia Czech z tego formatu czy jego poszerzenia, tak, żeby rozcieńczyć ten wpływ Budapesztu - zaznaczył.

d2vn9zz

Źródło: Twitter, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vn9zz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2vn9zz
Więcej tematów