Trwa ładowanie...
d3hpqyt

Wojna na Ukrainie. Separatyści przetrzymują jeszcze 400 ukraińskich więźniów

Separatyści przetrzymują jeszcze 400 ukraińskich wojskowych. Wczoraj wieczorem przekazali stronie ukraińskiej grupę 16 żołnierzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojna na Ukrainie. Separatyści przetrzymują jeszcze 400 ukraińskich więźniów
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3hpqyt

Bojówkarze twierdzą, że była to ostatnia grupa. Z kolei według separatystów, w ukraińskich więzieniach nadal przebywa prawie 1400 ich zwolenników.

Strona ukraińska twierdzi, że obydwie informacje są nieprawdziwe i na wschodzie nadal przetrzymywanych jest prawie 400 Ukraińców. Kijów nie mówi przy tym, ilu separatystów jest w ukraińskich więzieniach. Władze podkreślają jednak, że zależy im na wymianie "wszyscy na wszystkich".

W pierwszej połowie nocy separatyści ostrzeliwali ukraińskie siły 20 razy. Wykorzystywali broń strzelecką i moździerze. Najwięcej ataków zanotowano w obwodzie donieckim, między innymi w okolicach Mariupola. Ukraiński sztab podkreśla, że ostrzeliwane są jedynie pozycje wojska, a nie miejscowości.

d3hpqyt

Poroszenko nie wyklucza referendum

W poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wykluczył przeprowadzenia referendum ws. struktury państwa. Gotowość do jego przeprowadzenia wyraził na posiedzeniu komisji konstytucyjnej.

Jednocześnie zaznaczył, że w dalszym ciągu jest przeciwny pomysłowi federalizacji państwa, który popiera Rosja, lecz opowiada się za decentralizacją władzy na rzecz regionów.

Według prezydenta Ukrainy federalizacja jest "jak infekcja, jak broń biologiczna". - Jej bakcylami próbuje się zarazić Ukrainę i zburzyć naszą jedność - podkreślił Poroszenko.

d3hpqyt

Wyraził przekonanie, że naród ukraiński nie dopuści, by tak się stało.

6 żołnierzy zabitych przez separatystów

W niedzielę czterech ukraińskich żołnierzy zginęło na wschodzie Ukrainy, mimo oficjalnie obowiązującego zawieszenia broni. Ich pojazd został trafiony pociskiem artyleryjskim wystrzelonym przez prorosyjskich separatystów. Dwóch innych zginęło po eksplozji miny-pułapki.

To dowód, że kruchy rozejm na wschodzie Ukrainy nie jest przestrzegany, a przypadków jego łamania jest coraz więcej.

d3hpqyt

Rozejm na wschodzie Ukrainy, który regularnie jest łamany przez prorosyjskich separatystów, formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego. Został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym, które oprócz rozejmu przewiduje m.in. wycofanie przez strony konfliktu broni ciężkiej z linii frontu.

Zobacz również wideo: Zbrodnie wojenne na wschodniej Ukrainie

d3hpqyt

Podziel się opinią

Share
d3hpqyt
d3hpqyt
Więcej tematów