Trwa ładowanie...
d1npvb6

Wlk. Brytania reaguje na wydarzenia w Calais. Chce wzmocnić granicę z Francją przed imigrantami

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że jego rząd rozważa wzmocnienie granicy z Francją wokół portu w Calais w związku - jak to określił - z niedopuszczalnymi scenami chaosu z udziałem imigrantów próbujących przedostać się na wyspy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Imigranci wskakują do ciężarówki stojącej na drodze prowadzącej do Eurotunelu
Imigranci wskakują do ciężarówki stojącej na drodze prowadzącej do Eurotunelu (AFP, Fot: Philippe Huguen)
d1npvb6

Cameron odniósł się w ten sposób do wtorkowego nagrania wideo opublikowanego w brytyjskich stacjach telewizyjnych, na którym tłumy uchodźców po francuskiej stronie Eurotunelu pod kanałem La Manche, wykorzystując strajk pracowników promowych, wskakiwało do stojących w korku ciężarówek, by nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Premier zaznaczył, że rząd w Londynie, patrząc na wydarzenia w Calais, zastanawia się, czy nie umieścić po brytyjskiej stronie kanału więcej personelu, w tym zespołów policyjnych z psami, aby zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości.

Cameron dodał, że pozostało jeszcze sporo pracy, aby zbudować ogrodzenia wokół wejść do Eurotunelu. Łączący Calais i Folkestone w Anglii tunel liczy około 50 km. Umożliwia kursowanie pociągów towarowych przewożących samochody i ciężarówki, a także pociągów pasażerskich Eurostar, kursujących między Londynem a Paryżem i Brukselą.

 Policjant z gazem pieprzowym odgania imigrantów, którzy chcieli wejść do tunelu (fot. AFP)
(Policjant z gazem pieprzowym odgania imigrantów, którzy chcieli wejść do tunelu (fot. AFP))

Burmistrz Calais skrytykował brytyjski rząd za to, że nie robi wystarczająco dużo, by zapewnić bezpieczeństwo w porcie. Zaznaczył, że Wielka Brytania potrzebuje przeprowadzić przegląd swojego hojnego systemu opieki społecznej i usprawnić kontrolę tożsamości.

Cameron poinformował, że Londyn zainwestował w ostatnim czasie 12 mln funtów we wzmocnienie granicy.

Jak podaje BBC News, około 3 tys. imigrantów żyje w obozowiskach w okolicach Calais, czekając na okazję, by przedostać się na Wyspy.

d1npvb6

Podziel się opinią

Share
d1npvb6
d1npvb6
Więcej tematów