Witamina A chroni przed rakiem żołądka
Wyniki badań prowadzonych w Instytucie
Karolińskim w Sztokholmie zdecydowanie potwierdzają
dotychczasowe przypuszczenia, że witamina A chroni przed
zachorowaniem na raka żołądka. Przed tą chorobą chronią też
substancje przekształcające się w witaminę A w organizmie ludzkim:
m.in. betakaroten.
Takie wnioski wynikają z rozpoczętych pod koniec lat 90. badań na grupie 37 tys. kobiet i 45 tys. mężczyzn. Badania oparte były na ankietach, z których wynika ile każda z tych osób konsumuje różnych witamin, w tym witaminy A oraz karotenu.
Po siedmiu latach stwierdzono, że ci z uczestników badań, którzy zapadli na nowotworową chorobę żołądka, czyli 139 osób, należeli do grupy dostarczającej swym organizmom najmniejszych dawek witaminy A.
W wyniku badań okazało się, że na raka żołądka chorują też i ci którzy w dużej ilości spożywają produkty zawierają karoten oraz witaminę A. Osoby te jednak równocześnie paliły papierosy. Tak więc, według naukowców, nałóg ten niweluje antyrakowy wpływ witaminy A.
Na pytanie dlaczego witamina A i substancje przekształcające się w nią chronią przed zachorowaniem na raka żołądka, dr Susanna Larsson prowadząca badanie odpowiada, że witamina ta hamuje nienormalny rozwój komórek, a z kolei nikotyna powoduje likwidację takiego jej działania.
Witamina A znajduje się głównie w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego np. w wątrobie, mleku i jajkach, zaś betakaroten - w owocach i warzywach. Nie znaczy to jednak, według Larsson, że można rekomendować np. jedzenie wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego, bowiem są bogate w tę witaminę. Inne badania dowodzą, że ze zwiększonym ich spożyciem rośnie zagrożenie osteoporozą i łamliwością kości. Podobnych negatywnych efektów nie ma w wypadku spożywania owoców i warzyw zawierających substancje alfa i betakaroten.
Michał Haykowski