Większość Polaków źle ocenia sytuację swoją i kraju
69% Polaków uważa, że sprawy w kraju
idą w złym kierunku. To o 3 punkty procentowe mniej niż przed
miesiącem - wynika ze styczniowego sondażu TNS OBOP. O jeden punkt
procentowy wzrósł też odsetek osób, które są przekonane, że sprawy idą
w dobrym kierunku.
26.01.2005 | aktual.: 26.01.2005 15:32
O 6 punktów procentowych polepszyła się ponadto ocena stanu polskiej gospodarki - to najlepszy wynik od czerwca 1999 r.
Optymistami są zwłaszcza badani w wieku 15-19 lat (44%), uczniowie i studenci (43%) oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (30%), osoby określające swoją sytuację materialną jako dobrą (34%) oraz respondenci o centroprawicowych poglądach politycznych (33%).
O tym, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, przekonane są głównie osoby z wykształceniem zawodowym (78%) oraz emeryci i renciści (79%), a także robotnicy (77%) i respondenci określający swą sytuację materialną jako złą (82%). Pesymistami są także w przeważającej większości zwolennicy PSL (86%), Samoobrony (76%) i LPR (76%).
Poprawiła się ocena stanu polskiej gospodarki. Z badania wynika, że więcej niż co trzeci respondent (36%) jest zdania, iż polska gospodarka znajduje się w stanie rozwoju. Ponad połowa Polaków (60%) jednak sądzi, że gospodarka naszego kraju jest w kryzysie, a co drugi z nich (27%) uważa ten kryzys za głęboki.
Według sondażu, ocena stanu polskiej gospodarki polepszyła się w porównaniu z grudniem 2004 r. Odsetek respondentów oceniających ją jako rozwijającą się wzrósł o 6 punktów procentowych, natomiast uważających, że gospodarka jest w kryzysie, zmniejszył się o 7 punktów procentowych. Obecny wynik jest najlepszy od czerwca 1999 r.
Co czwarty Polak (26%) przewiduje zmianę materialnych warunków życia ludności na lepsze w perspektywie najbliższych trzech lat, jednak tylko jeden na stu badanych (1%) spodziewa się ich znacznej poprawy. W opinii co trzeciego Polaka (35%) w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności pogorszą się. Co dziesiąty badany (8%) oczekuje znaczącej zmiany na gorsze.
Optymiści to głównie osoby młode, uczniowie i studenci oraz respondenci oceniający swoją sytuację materialną jako dobrą. Osób liczących na poprawę warunków materialnych życia najwięcej jest wśród sympatyków PO (50%), Socjaldemokracji Polskiej (48%) oraz SLD (43%). Natomiast pesymistów, jeśli chodzi o przewidywanie warunków życia ludności w perspektywie trzech lat, najwięcej jest m.in. wśród zwolenników Samoobrony (54%).
Badanie zrealizowano w dniach 6-10 stycznia 2005 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.