Trwa ładowanie...
d1rr8cb

Wiceszef partii Parnas wycofał się z prawyborów w opozycji

• Wiceszef rosyjskiej opozycyjnej Partii Wolności Narodowej (Parnas) Ilia Jaszyn wycofał swoją kandydaturę z prawyborów
• Opozycja ma w nich wyłonić swych reprezentantów przed wrześniowymi wyborami do Dumy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceszef partii Parnas wycofał się z prawyborów w opozycji
(PAP/EPA, Fot: Sergei Bobylev)
d1rr8cb

Wcześniej Jaszyn zażądał od władz partii, by jej szef, były premier Michaił Kasjanow, zrezygnował z ustalonego już pierwszego miejsca na partyjnej liście na wybory do Dumy. Żądanie to było następstwem pokazanego przez kontrolowaną przez Kreml telewizję NTV skandalicznego filmu o byłym premierze.

Jaszyn napisał na swoim Facebooku, że uważa za błędną decyzję sprzed kilku miesięcy o przeznaczeniu dla Kasjanowa pierwszego miejsca na liście. "Zwolennicy krytykowali nas za odejście od demokratycznych zasad, a Kremlowi daliśmy możliwość skoncentrowania kampanii dyskredytacji na polityku, który w sposób gwarantowany i bez konkurencji znajdzie się na czele listy" - napisał Jaszyn.

Jaszyn dodał, że w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie formy swojego udziału w wyborach - podał portal RBK.

d1rr8cb

W partii Parnas zapewniono, że nie ma mowy o osobistym konflikcie między Jaszynem i Kasjanowem. Inny z wiceszefów partii, Konstantin Mierzlikin wyjaśnił, że partia zajęła stanowisko, by nie wycofywać się "pod presją brudnej prowokacji władz".

Pod parasolem partii Parnas na wybory zamierzają skierować swoich kandydatów również inne ruchy opozycyjne, które w tym celu wspólnie utworzyły Koalicję Demokratyczną. Niższe miejsca na liście mają zająć zwycięzcy prawyborów, zaplanowanych na maj.

Koalicja Demokratyczna zawiązała się w kwietniu 2015 roku. Oprócz partii Parnas przystąpiły do niej m.in. Partia Postępu Aleksieja Nawalnego, Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa, a także niezarejestrowane: Partia 5 Grudnia i Partia Libertariańska. Była to pierwsza od dawna próba konsolidacji antykremlowskiej opozycji przed wyborami. Wszystkie poprzednie zakończyły się fiaskiem, przede wszystkim z powodu osobistych ambicji liderów poszczególnych formacji; ich spory skutecznie podsycał Kreml.

Parnas jest jednym z dwóch - obok partii Jabłoko - ugrupowań antykremlowskiej opozycji mających prawo uczestniczyć w wyborach parlamentarnych we wrześniu bez konieczności zbierania podpisów wyborców. Przywilej ten zawdzięcza Borysowi Niemcowowi, który we wrześniu 2013 roku, kandydując z jej listy, zdobył mandat deputowanego do Dumy Obwodowej w Jarosławiu.

d1rr8cb

Film o Kasjanowie NTV, należąca do kontrolowanego przez Kreml koncernu Gazprom, pokazała 1 kwietnia. Stacja opatrzyła ten materiał podtytułem: "Kasjanow z kochanką wypaplali brudne tajemnice opozycji". Pokazano zdjęcia z intymnego spotkania dwóch osób, którymi według NTV są Kasjanow i Natalia Pielewina, należąca również do partii Parnas. Wyemitowano też nagrania audio, przedstawione jako rozmowy Kasjanowa i Pielewinej, w których rozmówcy negatywnie wyrażają się o innych opozycjonistach, m.in. o Jaszynie i Nawalnym.

Zobacz także: Bulwersujące słowa rosyjskiego polityka o zamachach w Brukseli

d1rr8cb

Podziel się opinią

Share
d1rr8cb
d1rr8cb
Więcej tematów