Wiara Polaków w astrologię, numerologię i przesądy - silna, choć słabnie
Wiara w astrologię, numerologię i przesądy
jest w polskim społeczeństwie stosunkowo silna, choć powoli traci
na znaczeniu. Do czytania horoskopów przyznaje się ponad połowa
Polaków - wynika z sondażu CBOS.
Niemal co trzeci Polak (30%) uważa, że na rozwój charakteru człowieka duży wpływ ma to, pod jakim znakiem zodiaku się urodził, a co czwarty (26%) jest zdania, że istnieją przedmioty - talizmany, które przynoszą szczęście.
W porównaniu z rokiem 1997, liczba osób, które uważają, że istotne znaczenie dla rozwoju charakteru człowieka ma jego znak zodiaku zmalała o 8 punktów procentowych (z 38 do 30%). Zmniejszyła się też o 10 punktów (z 34 do 24%) liczba respondentów przekonanych, że określone daty i dni tygodnia mają wpływ na konkretne sytuacje życiowe.
Do czytania horoskopów przyznaje się 58%. Polaków, z czego większość (45%) czyni to czasami, co jedenasty (9%) często, a czterech na stu (4%) przy każdej możliwej okazji.
W ciągu ostatnich dziewięciu lat (od 1997 r.) grupa badanych, którzy przyznają się, że zawsze czytają horoskopy, zmalała o połowę (z 8 do 4%), a liczba osób twierdzących, że nigdy tego nie robią, wzrosła z 31 do 42%.
Ponad dwie piąte respondentów, którzy czytają horoskopy (42%), deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu bierze pod uwagę wskazówki w nich zawarte, a trzech na stu (3%) traktuje wskazania horoskopu jako wyrocznię - kieruje się nimi w codziennym życiu zawsze lub w większości przypadków.
Co dziewiąty Polak (11%) przyznaje, że przynajmniej raz korzystał z usług wróżki. W 1997 roku deklarację taką składał niemal co piąty (19%).
Badania wykazały, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni deklarują wiarę w magię liczb i dat, czytają horoskopy oraz korzystają z usług wróżbiarskich. Podejścia do tych kwestii nie różnicuje religijność respondentów mierzona uczestnictwem w praktykach religijnych. Astrologię i numerologię stosunkowo częściej niż pozostali kontestują osoby z wyższym wykształceniem.
Badanie zrealizowano w dniach 2-5 czerwca liczącej 1041 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.