WHO warunkowo dopuszcza nową szczepionkę
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o dopuszczeniu do stosowania w sytuacjach nadzwyczajnych szczepionki przeciwko COVID-19 CovavaxTM. To preparat produkowany na amerykańskiej licencji koncernu Novavax przez indyjską firmę Serum Institute of India.
"Szczepionka ma pozwolić na przyspieszenie wysiłków na rzecz zaszczepienia jak największej liczby ludzi w krajach o niskich dochodach" - głosi piątkowy komunikat WHO.
Ekspertka WHO ds. dostępności leków dr Mariangela Simao podkreśliła, że wśród najmniej zamożnych państw 41 nie było jeszcze w stanie zaszczepić 10 proc. swojej populacji, a 98 innych krajów nie osiągnęło 40 proc. wyszczepienia.
Na razie nie wiadomo, jak duże dostawy preparatu może zapewnić indyjski producent i w jakich terminach - zauważa Associated Press.
Zobacz też: "Hipokryzja". Wyciekło nagranie z posłem Konfederacji
Jak wyjaśnia PAP, CovavaxTM będzie jedną ze szczepionek dystrybuowanych przez działający pod egidą WHO program COVAX, który dostarcza szczepionki do państw rozwijających się.
WHO wiąże z CovavaxTM duże nadzieje na uzupełnienie braków szczepionek, bo preparat - w odróżnieniu od kilku innych szczepionek - nie musi być przechowywany w bardzo niskich temperaturach i warunkach laboratoryjnych.
WHO warunkowo dopuszcza następną szczepionkę
Umowa z COVAX zakłada dostawę 1,35 mld dawek szczepionek produkowanych przez Serum Institute of India.
Wcześniej koncern Novavax poinformował, że prowadzi testy skuteczności opracowanej przez siebie szczepionki na wariant wirusa Omikron. Przekazano też, że producent pracuje również nad nową wersją preparatu, dostosowaną do nowego wariantu koronawirusa.
Przeczytaj też: